Norsk
Norsk Engelsk Svenska Polsk Portugisisk
Trainor har kontor i flere land:

FEK § 6 instruert personellFEK § 6 instruert personell

FEK § 6 instruert personell

Hei,
Spørsmål ang instruert personell.
Ut i fra fek §6 veiledning så tolkes det at utdannelse må inneholde enkelte elektrofag for at person kan bli benyttet som instruert personell?

Vil det si at snekker, rørlegger og mekaniker ikke kan nyttes som instruert personell?

Re:FEK § 6 instruert personell

Instruert personell er ikke omhandlet i FEK, men derimot i Elsikkerhet nr. 73 og 84.

Det som andre avsnitt i § 6 i FEK, med veiledning, omhandler er en gruppe personer som har relativt mye elektro i sin fagutdanning.
Dette gjelder først og fremst mekanikere, men kan også gjelde for ventilasjons- og kjølemontører. Disse har lov til f.eks. å bytte en motor, likt mot likt, ved at de kan koble fra gammel motor og tilkoble ny motor.

Re: FEK § 6 instruert personell

Hei,
Hva/hvem setter begrensninger for hva instruert personell i en virksomhet kan gjøre?
Tenker blant annet på størrelsen på motorer/kontaktorer/vern.
Et sted er det jo fornuftig å sette en grense.
Er det oss som sakkyndige som skal lage instrukser for f.eks hvor store motorer som kan byttes av instruert personell?

Re: FEK § 6 instruert personell

Se på side 13 her: https://www.dsb.no/globalassets/d...kkerhet-magasinet/elsikkerhet_84.pdf.

Trainor AS fraskriver seg ethvert ansvar for hendelser og skader, herunder følgeskader som måtte oppstå som følge av feiltolking av innholdet i eller feil i innholdet i dette fagforumet eller i de interaktive kurs det er forbindelse til.

Vi beklager! Trainor.no støtter dessverre ikke lenger eldre versjoner av Internet Explorer.

Oppgrader til en nyere versjon her eller bytt nettleser, feks. til Google Chrome.

For mer informasjon eller hjelp, kontakt oss.

nor