Hei.
En ny 400/690V motor får tilførsel fra et eksisterende støpsel 3+J+N. Motor kobles i trekant og jeg lurer på om N-leder kan kobles til klemmebrettet?
Mvh
S.O
Nei. Det er heller ikke noe poeng å koble N-leder på en motor da det vil være lik belastning på alle faser som betyr at summen av alle strømmene er null, og det vil dermed ikke gå noe strøm i N-leder.
Unntaket er hvis det er frekvensomformerdrift. Da vil nullpunktet være forskjellig fra null, med høyfrekvent spenningspeaker på nivå med DC-busen i frekvensomformeren. Jorder du da nullpunktet (via N-leder) vil du få høyfrekvente sirkulerende strømmer med medfølgende EMI-problematikk.
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.