Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder

Elektroinstallatørprøven, FEK, FSE, FEL, NEK 400

Link til NEK FAQ

FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske forsyningsanlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Lønn elektro installatør

Hei
Jeg er i forhandlinger gjeldene ny jobb som faglig ansvarlig, dersom jeg består prøve.
Hva kan jeg forvente å kreve i lønn?

Spurt ${formatDate(1695383940)}
Bra svar markert av forumleder Ny
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Klasse 1 og klasse 2 Solcelleanlegg

Hei,

Dersom solcellepanelene er klasse 2 og Inverter er klasse 1, Vill solcelleanlegget defineres som klasse 1 da? Hvordan skal vi forholde til utjevning hvis dette er tilfellet?

Spurt ${formatDate(1695367260)}
Bra svar markert av forumleder Ny
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
Kvalifikasjonskrav knyttet til arbeid på heis/maskin/rullebånd

Hei

Jeg har noen sprøsmål knyttet til kvalifikasjoner for arbeid på heis/maskin.

Elsikkerhet 81 beskriver at en heis kan sammenlignes med en maskin og at produsent er untatt FEK, stemmer dette?

Er produsent untatt FEK når maskinen er satt i drift i et elektrisk anlegg s.eks. en heis installasjon.
Eller er det slik at produsent eller denns representant må være i følge med AFA som har relevant fagbrev FEK §6.1 (heismontør).

Jeg hatt satt pris på om noen kan hjelpe meg til å bli godkt kjent med disse temaene

Spurt ${formatDate(1695283140)}
Bra svar markert av forumleder Ny
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
2
Maskin?

Hei,

Er en heve/senke pult definert som maskin?

Kunde får støt av et mikroskop som står på en slik pult. Det er ved berøring av mikroskop (som har jordpotensial) og pult som skal være dobbeltisolert.

Problemet forsvinner når jeg kobler ut strømtilførsel for pult.

Jeg kan sikkert utjevne dette, men blir jeg maskinprodusent etter beskrivelsen i elsikkerhet 81 punkt 3?

Jeg jorder jo og noe produsenten i sin visdom fant ut ikke skal utjevnes.

Kontaktet produsenten som var svært lite interessert i å høre at det var feil på deres produkter. Kan ikke helt forstå hva jeg ellers måler.... berøringsspennig er 100V.

Spurt ${formatDate(1695133200)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
1
Nek 400 823.431.3.1

Gjelder 823.431.3.1 ennå kun PVC og da ikke pex? Slik jeg har lest den står der kun <=4 CU og gjelder da begge.

Spurt ${formatDate(1695067020)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
1
Kobling av overspenningsvern

Er hos en kunde hvor OV er 63A med skrusikringer, plassert øverst i tavlen. Det går så videre til jordfeilbryter plassert i bunnen av tavlen ( gudene vet hvorfor )

Jeg vil da plassere overspenningsvernet rett ved OV, men det er ikke plass til dobbel 16mm i skrusikringene og får det heller ikke til å passe i overspenningsvernet.

Kan jeg lovlig koble mellom OV-JFB-OVS ved bruk av enstoklemmer på topp så lenge anbefalinger om lengde her er opprettholdt? Ser ikke hvorfor evt ikke?

altså dobbelnite 16mm OV kabel og JFB i topp av ensto, og ut fra undersiden til overspenningsvern rett ved siden av.


( kunden vil ikke bytte OV)

Spurt ${formatDate(1695050220)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
1
Overbelastning krav2

I Fel vedlegg 1 står følgende.:

I forskrift om elektriske lavspenningsanlegg (fel), vedlegg 1, er det for PVC-isolerte kabler med tverrsnitt opp til og med 4 mm2 angitt krav om at

  1. vern mot overbelastningsstrøm velges slik at vernets høyeste prøvestrøm I2 ikke overstiger kabelens maksimale strømføringsevne IZ.

Og videre at:

  1. vernets høyeste prøvestrøm I2 ikke overstiger høyeste prøvestrøm for materiell som er brukt i kretsen. Med materiell menes brytere, stikkontakter og koblingsmateriell.

Læreboka i elenergi konkluderer med følgende:

For ledertverrsnitt opp til og med 4 mm2 gjelder da at
I2 ≤ IZ

Dette kravet er jeg vant med å se i bolignormen

Spørmålet mitt er da: Tolker læreboka FEL rett. Gjelder dette kravet for alle tversnitt opp til 4 mm2, også i industrien når kabelen er PVC isolert?


Spurt ${formatDate(1695026220)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
1
Vannrør (PVC) som føringsvei

i FDV'n til DV røra (de røde rørene), kan man kun bruke dem utomhos eller innstøpt. dette fordi disse kan ta fyr

Kan man da bruke rørlegger sine PVC rør istedenfor på visse steder?

Altså det er jo i samme materiale som standard korrugerte gule rør.

Spurt ${formatDate(1694758980)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
2
Underfordeling bolig NEK 400 823.810.512.101

Hei,

I NEK 400 823.810.512.101 står det følgende:

"Fordelingstavler en ny installasjon skal ha minst 30% reserveplass for fremtidig oppgradering med kurser og utstyr."


Hvis en ny bolig/hytte med el-bil lader (samtidighetsfaktor 1 på el-bil lader, f.eks 0,5 på resterende kurser), så er det ikke uvanlig å komme på 50-80A OV på ett IT nett.

Hvis skapet i dette tilfellet skal ha minst 30% reserve plass. Skal mann da ta høyde for at skapet mann installerer tåler 30% utvidelse?

De fleste modul skap for boliger er kun godkjent for 63A.

-Tar mann med 30% utvidelses muligheter ved 50A OV, må skapet tåle over 65A.

-Tar mann med 30% utvidelses muligheter på 63A OV, må skapet tåle over 81.9A.

-Tar mann med 30% utvidelses muligheter på 80A OV, må skapet tåle over 104A.

Spesielt vrient å få tak i fornuftige skap som tåler over 80 amper.

Spurt ${formatDate(1694670180)}
Løst Løst
Forskrifter fra DSB og tilhørende standarder
1
Driftsleder kvalifikasjonskrav FEK/FSE krav?

Hei

Er det forskjell på driftsleder/sakkyndig driftsleder?
Jeg tenker ikke på driftsansvarlig LSP

I hvilken forskrift stilles det krav til kvalifikasjoner driftsleder? Elsikkhert 84. pressisereer at driftsleder skal oppfylle vilkårene i FEK §7.1.
Stemmer det at driftsleder alltid skal oppfylle vilkårene FEK §7.1 uansett arbeidsoppgaver?

Men hva om vedkommene ikke skal utføre arbeid, kun være ansvarlig og sette bort arbeidet til tredjepart utførende elektroforetak, hvilke kvaliufikasjonskrav stilles da?


Spurt ${formatDate(1694501100)}
Løst Løst
Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Andre tema

Våre eksperter svarer på spørsmål i flere kategorier innen elektrisk ekspertise inkludert Ex, forskrifter, HMS og automasjon.

Forumledere

Hans Olav Arnesen

Hans Olav Arnesen

Seniorinstruktør

Les mer
Møt undervisningsteamet

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.