Noen som vet symbol for PC? Eller er det bedre å tegne kontaktene på PC'n (nettverks-kontakten, USB-kontakten osv)?
Hei,
Generelt, NEK-håndbok (NEK 144:2004) definerer et internasjonalt sett symboler for anvendelse i elektronisk dokumentasjon. Håndboken inneholder et utdrag av symboler fra EN 60617 DB (database).
Håndboken inneholder et utdrag av grunnsymboler, som kan kombineres for å bygge opp mer og mer sammensatte symboler.
Håndboken informerer om at du har mulighet for å komponere egne symboler. I slike tilfeller er det viktig å definere (med tekst) hva symbolet representerer.
Håndboken NEK 144:2004 har så vidt jeg vet intet ferdigkomponert symbol for PC. Mitt råd er derfor:
Tegn en firkant (NEK 144 grunnsymbol S00059) og skriv PC inne i symbolet. Alternativt til S00059 kan du tegne et rektangel (grunnsymbol S00060).
Takk for svar!
Gjelder det samme for barcode-scanner? Finner ikke det noe sted heller.
Hei,
Enig, jeg finner ikke et 'ferdig' symbol for barkode-skanner i NEK 144:2004 håndboken. Det kan jo være at det fins symbol for denne i den store IEC-databasen. Uansett, jeg tror det er OK å bygge opp et symbol selv av grunnsymboler fra NEK-håndboken.
NEK EN 81714-2 gir regler for global identifikasjon av symboler, med særlig vekt på symboler som ikke er standardisert av IEC eller ISO.
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.