Hei!
Hva er fordelene med thermocouple i forhold til PT-100? Hvorfor krever de fleste flowmålinger fullt rør?
Har også ett spørsmål til: Har lest at thermocouple ofte har ett dårlig rykte på seg grunnet feil montasje. Hvilke typiske feil er dette?
Hei,
Her har jeg skrevet litt om termoelementer (termocouples):
https://www.trainor.no/cms/Forum/Automasjon/Fordeler-og-ulemper-ved-bruk-av-ulike-maaleprinsipp
De aller, fleste mengdemålere er designet for énfase-strømninger; det vil si at enten skal røret være fylt med kun gass eller fylt med væske. Hvorfor; Dette har litt med prisen på mengdemåleren og kompleksiteten ved eventuell to-fase strømninger (blanding av væske og gass).
https://www.youtube.com/watch?v=YV_BlnpJvao
Denne videoen (ekstern link) viser kompleksiteten ved å måle mengden med gass som strømmer og mengden med væske som strømmer. Det er mulig å måle slike tofase-strømninger, men da må du bruke millioner av kroner på en slik sofistikert mengdemåler.
Derimot, hvis vi forutsetter at røret er enten gass eller væske, kan vi klare oss med en enkel, standardisert masseprodusert, billig, men fremdeles nøyaktig mengdemåler for en brøkdel av prisen.
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.