Hei Ole,
Tusen takk for spørsmålet og din interesse for faget. Jeg tror jeg har besvart et tilsvarende spørsmål her på Trainor-fagforumet. Ta en kikk her:
https://www.trainor.no/cms/Forum/Automasjon/Dimmensjonering-av-ledere-i-styreskap
Fra NEK 400:
Punkt 434.5.2 sier at kabler og isolerte ledere skal brytes før tillatt grensetemperatur for lederisolasjonen nås. Dette for å hindre at isolasjonsmaterialet blir så varmt ved en kortslutning at isolasjonsmaterialet kan selvantenne.
Du må sjekke om kabel tåler hva vi kaller for gjennomsluppet energi i forbindelse med en kortslutningssituasjon, før det forankoblede vernet bryter kretsen.
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.