Hei.
Vi har problemer med at det er en høyfrekvent lyd fra PC skjermer som står tilkoplet stikkontakter som er forsynet fra UPS kurser. Jeg forstår det slik at dette kan være forårsaket av sinuskurven fra UPSèn.
UPSène vi har er på 200KVA.
mvh
Tore
Hei Tore,
Tusen takk for spørsmålet, og din interesse for faget.
Mest sannsynlig er det 'kvaliteten' på UPS'en som er årsaken til denne summelyden. De fleste elektroniske utstyr er avhengig av en ren sinus på tilførselen for å virke tilfredsstillende. Dette gjelder også din PC-skjerm.
Jeg antar at din UPS'en produserer en litt pulset (stegvis) utgangsspenning, en spenning som ikke er en 'ren' sinus. Summelyden forsterkes desto dårligere sinusmønsteret er.
UPS'er kan generere overharmoniske spenninger; som er et multiplum av frekvensen på nettet.
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.