Forumleder
Postet 13:26 - 25.11.2014
Hei,
Vanskelig dette her . . . .
Her viser et enkelt oppsett hvor det er brukt et dU/dt-filter mellom frekvensomformer (""Drive"") og motor:
![]()
Det er viktig at dU/dT-filteret monteres så nærme frekvensomformeren som mulig.
Støy oppstår naturlig på bakgrunn av et fenomen vi kaller for spenningsrefleksjon i kabel. Dette henger sammen med at dagens raske IGBT (Insulated Gate Bipolar Transistors) setter opp en spenningsflanke på opptil 12000 volt per mikrosekund! Parametere som ""Switching"" frekvens (opptil 16 kiloHertz), spenning ut av frekvensomformer, kabellengde og kabelimpedans, påvirker denne meget bratte spenningsflanken.
Det skapes en kabelresonans, og en spenningstopp er typisk 2 - 3 ganger nominell spenning. Desto lengre motorkabel, desto kraftige blir spenningsrefleksjonen/resonansen. Generelt, på motorkabler med lengder under 100 meter brukes et dU/dT-filter. Alternativ er Sinus-filter på lengre kabellengder.
I henhold til EN 60034 er stigetider på denne spenningsflanken OK hvis den er mellom 500 til 1000 volt per mikrosekund (avhengig av motortype).
IEC/EN 60034For slik kan det se ut uten dU/dT-filter:
![]()
Uten filter oppstår det betydelig spenningsstøy i motorkabelen. Dette gir et direkte utslag på motorstrømmen som er en støyende motorsinus.
Og, slik kan det se ut når man bruker dU/dt-filter:
![]()
Med et dU/dT-filter skal man i utgangspunktet ta ""knekken"" på alle disse spennings-/strømsstøypulsene. Strømsinusen til motoren skal bli ""ren"".
dU/dT-filteret er et lavpassfilter som benytter spoler, kondensatorer og motstander. Den nominelle Switche-frekvensen må være lavere enn ""kutt""-frekvensen til dU/dt-filteret
ABB dU/dt-filter