Støy fra frekv.

Spurt 11:26 - 10.3.2005 av Tom|Siste svar 18:23 - 23.5.2005 av Johnny Hellervik

Tom

Hvorfor støyer en frekvensomformerkabel hvis den er jordet kun i en ende?
Helpful answer marked by forum leaderLøst

Svar (2)

Magda

Postet 9:31 - 14.3.2005
Den tradisjonelle metoden for jording av skjerm er i en ende, dette for fordi vi er redde for sirkulerende strømmer som kan oppstå ved potensiale forskjeller i et anlegg. Det er vell slik at jordingsfilosofien har hengt litt igjen, mens bruken av elektronisk utstyr har eksplodert.

En skjerm på en kabel har to funksjoner det er beskyttelse mot fremmed støy og inneslutning av egen støy. En skjerm må være komplett for å gi optimal beskyttelse. Selv små avbrudd i en skjerm vil gi degradering.

Ved jording kun i ende vil skjermen kunne fungere som en god støy antenne.

Til spesifikasjon av skjermkablers dempning anvendes typisk koblingsimpedans metoden.

Johnny Hellervik

Postet 18:23 - 23.5.2005
Samt kobling over rekkeklemmer med støyømfintlig utstyr.
Det er da fremdeles slik at en kun jorder i den ene enden på 0-5 volt og lignende signal i den enden en henter signalet fra samt bruker en kabel med revolverte ledere som f, eks pfsk.
Når en kabler til en motor fra en frekvensomformer skal en såfremst det er mulig bruke en symetrisk skjermet kabel som kun inneholder faseledere. jording skal være skjermen og ikke en leder sammen med faselederne. på motorer er selvfølgelig greit å jorde i begge ender.

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.