Jeg regner med at det er en slik en du refererer til:
Steinel HB1750BSvar: Nei, denne kan ikke brukes i Ex-sone. (Jeg finner i all fall ingen referanser til Ex-/ATEX-sertifikat til dette produktet på fabrikantens hjemmeside).
Trenger du å gjøre arbeidet i en Ex-sone, må du utføre arbeidet sikkert (Bruk av habitat eller lignende for å etablere sikker sone).
Dersom dette ikke er hensiktsmessig med Habitat, må du ta med deg arbeidet inn i sikker sone (verkstedet) og bruke luft-pistolen der.
Varmt arbeid klasse B i klassifiserte områderArbeid med utstyr som utgjør en potensiell tennkilde og som ved feil kan utgjøre en effektiv tennkilde som kan antenne en eksplosiv atmosfære. Dvs. utstyr som ikke har en tilstrekkelig overflatetemperatur og/ eller ikke avgir gnister, lysbuer eller på annen måte frigjør tilstrekkelig energi til å antenne en eksplosiv atmosfære eller brennbar væske ved normal bruk. Ved feil bruk eller feil på utstyret kan det bli en effektiv tennkilde.
Tennkilder er for eksempel følgende:
?Varmekrymping med elektrisk føner
?Sandblåsing/nålepikking
?Elektrisk isolasjonstesting (megging)
?Loddebolt
?Kamera med batteri/blits/motor
?
Alt elektrisk eller batteridrevet utstyr/apparater/instrumenter
som ikke er Ex-beskyttet i forhold til områder hvor de brukes?Roterende stålbørster
Ergo, dersom Steinel HB1750B ved feil bruk eller feil på utstyret, kan den bli en effektiv tennkilde. Derav kan den ikke brukes i en Ex-sone.
PS: Jeg forutsetter fremdels at dette utstyret ikke har Ex/ATEX-sertifikat for bruk i Ex-soner.