Egensertifisering, sone 2  - EX eEgensertifisering, sone 2 - EX e

Egensertifisering, sone 2 - EX e

G.Tollef
G.Tollef

Hei. 
Jeg ser på muligheten til å lage eget produkt til EX-e koblingsbokser.
Utstyret er av plast og skal plasseres i Ex-e glands.
Tenkte dette forumet kanskje kunne hjelpe med hvilke krav som stilles til utstyr montert i ex-e glands.
Kabler har f.eks. ingen ex merking, men er beskrevet vagt i gland produsentens datablad.
1. Hva vil det koste å ex-e godkjene gjennom 3.part (grovt regnet)?
2. Tidligere ex nR kunne "selv-godkjennes" , og kunne brukes i sone 2 - Er dette en mulighet?
3. Er det mulig å få godkjent utstyret mot produsenter av glands uten re-sertifisering av deres utstyr ?
Brainstorm gjerne rundt muligheter - er sikkert ikke de eneste som har tenkt på å få laget noe til offshore, men blitt stoppet av ATEX-frykten :) 

Re: Egensertifisering, sone 2 - EX e

Re: Egensertifisering, sone 2  - EX e
Rune Øverland
Forumleder

Hei,

 

Ditt spørsmål 2:

1. Forskrift om utstyr og sikkerhetssystem til bruk i eksplosjonsfarlig område

'Forskrift om utstyr og sikkerhetssystem til bruk i eksplosjonsfarlig område', er ofte omtalt som FUSEX eller ATEX-utstyrsdirektiv. Forskriften setter krav til prosenter slik at deres produkter som gjøres tilgjengelig på markedet, oppfyller grunnleggende helse- og sikkerhetskrav.

Produsentens forpliktelser er listet opp i § 7.

 

2. Atex kategori '3'-utstyr (sone 2)

For kategori '3'-utstyr, som tilsvarer utstyr for bruk i sone '2' for gass og sone '22' for støv, er
prosessen som vist nedenfor. Det kreves ikke, og er heller ikke mulig å utstede et EU-
typeprøvingssertifikat, men kun en intern kvalitetssikring og samsvarserklæring fra
produsent.

Fusex Sone 2-utstyr og samsvarserklæring

 

3. FUSEX - vedlegg VIII

Vedlegg VIII i FUSEX tar for seg intern produksjonskontroll. Produsenten erklærer som eneansvarlig at produktene oppfyller kravene i FUSEX.

Produsenten skal utarbeide den tekniske dokumentasjonen. Dokumentasjonen skal gjøre det mulig å vurdere om produktet er i samsvar med de relevante kravene, og skal omfatte en tilfredsstillende analyse og vurdering av risiko.

Så, ja sone '2'-utstyr kan 'selv-godkjennes'.

Re: Egensertifisering, sone 2 - EX e

GT
GT

tusen takk for svaret.

da har du satt oss på riktig spor videre :)

Jobbe i Trainor?

Trainor AS fraskriver seg ethvert ansvar for hendelser og skader, herunder følgeskader som måtte oppstå som følge av feiltolking av innholdet i eller feil i innholdet i dette fagforumet eller i de interaktive kurs det er forbindelse til.

Vi beklager! Trainor.no støtter dessverre ikke lenger eldre versjoner av Internet Explorer.

Oppgrader til en nyere versjon her eller bytt nettleser, feks. til Google Chrome.

For mer informasjon eller hjelp, kontakt oss.

Trainor behandler personopplysninger og benytter cookies. Les mer her.
nor