Norsk Engelsk Svenska Polsk

Forskrifter for skipForskrifter for skip

Forskrifter for skip

Ingrid
Ingrid

Jeg deltar på Ex grunnleggende kurs, her snakkes det mye om FUSEX forskriften for offshore. Jeg jobber med et prosjekt hvor vi skal produsere kraner til oppdrettsbåter. Disse skal brukes under tanking av gass. Lurte på hvilke forskrifter som gjelder for båter i Norge? 

Re: Forskrifter for skip

Re: Forskrifter for skip
Sverre Isaksen
Forumleder

Hei,

FUSEX gjelder også for båter i Norge, unntatt er "Sjøgående skip" det vil si skip som ferdes over 5 nautiske mil i åpent farevann.

Ref.

Forskrift om utstyr mv. i eksplosjonsfarlig område §3 Virkeområde

Forskrift om kvalifikasjonskrav på norske skip § 1-2 pt. 44

Forskrift om fartsområder § 9

Re: Forskrifter for skip

Ingrid
Ingrid

Kunne du ha utdypet hvordan du tenker her? 

Re: Forskrifter for skip

Ingrid
Ingrid

Under tanking av gass ligger båten til kai, men under normal drift kan den gå i åpen sjø. Burde vi ikke da følge forskrifter som gjelder "sjøgående skip"?

"Forskrift om fartsområder" § 9, som du henviser til, defineres til fartsområde 3, imens "ikke-sjøgående skip" er skip med fartsområde 1 og 2 (i følge "Forskrift om kvalifikasjonskrav på norske skip" § 1-2 pt. 44). Ex-krana kan brukes utenfor beskyttet farvann som beskrevet i fartsomåde 2. 

Re: Forskrifter for skip

Re: Forskrifter for skip
Sverre Isaksen
Forumleder

Hei Ingrid,

største forskjellen om dere havner innenfor ATEX eller internasjonalt regelverk for skip, er:

ATEX: Utstyret må ha CE merke og ATEX merking, Sone 2 elektrisk utstyr (Kategori 3) trenger ikke sertifiseres, heller ikke Sone 1 og 2 mekanisk (Kategori 2 og 3) kun samsvarserklæring. Alt utstyr skal ha samsvarserklæring fra leverandør og sikkerhetsanvisninger på norsk.

IECEx (Skip): Alt utstyr må være sertifisert av tredjepart, sertifikat med vedlegg ligger på www.iecex.com.

Som regel har Ex utstyr både ATEX og IECEx godkjenning siden det er samme normene utstyret skal testes etter. (IEC 60079-serien for elektrisk utstyr, 80079-serien for mekanisk)

Re: Forskrifter for skip

Ingrid
Ingrid

Tusen takk!
I hvilken forskrift finner du dette kravet om IECEx sertifisering for skip? 

Re: Forskrifter for skip

Re: Forskrifter for skip
Sverre Isaksen
Forumleder

For sjøgående skip er det internasjonalt maritimt regelverk utgitt IMO og SOLAS (Safety of life at sea) som gjelder, de henviser blant annet til IEC 60079 serien for Ex områder og utstyr, du finner DSBs henvisninger her:

https://www.dsb.no/globalassets/d...aritime_electrical_installations.pdf

Ser du etter et profesjonelt opplæringskurs? Vi gir deg en rekke muligheter.
Tilbudet vårt inkluderer e-læring, webinar og klasserom kurs. Alltid dedikert til sikkerhet.

Trainor AS fraskriver seg ethvert ansvar for hendelser og skader, herunder følgeskader som måtte oppstå som følge av feiltolking av innholdet i eller feil i innholdet i dette fagforumet eller i de interaktive kurs det er forbindelse til.

Trainor.no

Vi beklager! Trainor.no støtter dessverre ikke lenger eldre versjoner av Internet Explorer.

Oppgrader til en nyere versjon her eller bytt nettleser, feks. til Google Chrome.

For mer informasjon eller hjelp, kontakt oss.

Trainor behandler personopplysninger og benytter cookies. Les mer her.
nor