Hei,
Jeg har kommet over en case der en temp.transmitter (Rosemount 644) er montert i sikkersone. Temp.elementet der i mot står i sone 2. Det er montert en barriere mellom transmitteren og elementet. Transmitteren vil begrenser hva som leveres til elementet. Verdiene levert av transmitteren er sammenlignet med Atex verdiene til elementet under.
Kan jeg bruke transmitteren som barriere her, slik at jeg kan fjerne barrieren som står der i dag?
Element Transmitter
15V > 13,6V
20mA > 18mA
500mW > 61mW
0nF < 0,074nF
0nH < 100mH
Kurset gir deg grunnleggende teoretisk kunnskap om elektriske installasjoner i eksplosjonsfarlige områder slik at du skal kunne arbeide på en sikker måte. Les mer.
Hei Kim,
mangler litt informasjon, men dersom dette er en Ex i transmitter med en barriere i forkant (Regner med den også har noen max inn verdier) og dette er utgangsverdiene, så trengs det ikke en ekstra barriere mellom transmitteren og elementet.
Ja, dette er en vanlig 24VDC Ex i transmitter og det er utgangsverdiene som er oppgitt. Det er ikke barriere foran transmitteren i dag. Loopen er fra 90 tallet og er koblet slik:
Sikkersone | Usikkersone
Power supply -> Transmitter -> Barriere -> Temperaturelement
Jeg ble fortalt at jeg kan se på transmitteren her som en barriere siden den står i sikkersone og begrenser hva som går ut i felt. Jeg undersøker nå om dette stemmer. Utfører jeg en IS calc med utgangsverdiene til transmitteren mot verdiene til elementet så er beregningen godkjent.
Barrieren som står der i dag er godkjent, men de mener det er "smør på flesk" å ha barrieren når transmitteren beskytter kresten i felt uansett.
Litt tynt underlag, men har du noen innspill her (fjerne eller beholde)?
Jeg vil tro transmitteren må ha en barriere i forkant dersom man skal benytte Ex i sikkerhetsverdiene på utgangen. Jeg ville beholdt barrieren til du evt. får sjekket dette.
Takk for raskt svar :)
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.