Norsk Engelsk Svenska Polsk

Merking av utstyr/sertifiseringMerking av utstyr/sertifisering

Merking av utstyr/sertifisering

Leif-Idar Frislid
Leif-Idar Frislid

Er det tillatt å installere noe utstyr i sone uten Ex merking? Ser vekk fra enkle apparater. F.eks koplingsboks for Exi kretser. Fusex(1.0.5) sier at utstyr skal være merket med en del data, samt symboler for utstyrsgruppe og kategori. Det foreligger en vurdering av boks fra instans med risikovurdering og den anses som sikker.(ingen tennkilde) Den er også vurdert opp i mot krav i 60079-0 om slagfasthet. Men ikke sertifisert som sådan. Og ikke merket.  Takk for innspill.

Re: Merking av utstyr/sertifisering

Re: Merking av utstyr/sertifisering
Sverre Isaksen
Forumleder

Alt Ex-utstyr skal være merket før det settes i omsetning, ref. FUSEX §15 og 1.0.5

https://lovdata.no/dokument/SF/forskrift/2017-11-29-1849

Re: Merking av utstyr/sertifisering

Leif-Idar Frislid
Leif-Idar Frislid

Takk. Sverre.  Jeg har sakset 1.0.5 og mener det er bokstavelig.  SKAL merkes med Ex

Re: Merking av utstyr/sertifisering

Re: Merking av utstyr/sertifisering
Sverre Isaksen
Forumleder

Bare hyggelig :)

Ser du etter et profesjonelt opplæringskurs? Vi gir deg en rekke muligheter.
Tilbudet vårt inkluderer e-læring, webinar og klasserom kurs. Alltid dedikert til sikkerhet.

Trainor AS fraskriver seg ethvert ansvar for hendelser og skader, herunder følgeskader som måtte oppstå som følge av feiltolking av innholdet i eller feil i innholdet i dette fagforumet eller i de interaktive kurs det er forbindelse til.

Trainor.no

Vi beklager! Trainor.no støtter dessverre ikke lenger eldre versjoner av Internet Explorer.

Oppgrader til en nyere versjon her eller bytt nettleser, feks. til Google Chrome.

For mer informasjon eller hjelp, kontakt oss.

Trainor behandler personopplysninger og benytter cookies. Les mer her.
nor