Logg inn

for å få tilgang til dine kurs, sikkerhetskort og mye annet.

Logg inn

for å få tilgang til dine kurs, sikkerhetskort og mye annet.

Reperasjon av EEx e koblingsboks 1986

Reperasjon av EEx e koblingsboks 1986

Bjørn
Bjørn

Hei,

Vi leverte tilbake i 1986 en EEx e koblings for en motor på 2000Kw og denne koblings boksen har innvendig noen plast deler og kobber skinner for tilkobling av L1,L2 og L3. Den ble sertifisert og har et sertifikat nr hos en norsk sertifiserings bedrift. Står merket med IEC 79-1 noen som jeg tror er feil.

Det jeg lurer på er om det er noe spesielle hensyn man må ta på så gammelt utstyr i forhold til reperasjon av utstyret. Vi ønsker å reparere produktet med å benytte identiske reservedeler da vil den være som ny er det ok eller er dette ikke mulig og produktet må sertifiseres etter dagens standarer? All tilbakemelding settes stor pris på.

Hilsen Bjørn

Re: Reperasjon av EEx e koblingsboks 1986

Re: Reperasjon av EEx e koblingsboks 1986
Sverre Isaksen
Forumleder

Hei,

IEC 79-1 var standarden for Ex d.

Dersom motoren skal repareres skal dette gjøres av et registrert Ex verksted eller produsent, kan repareres etter datidens utstyrsstandarder, men skal være gjort i henhold til alle relevante krav i siste revisjon av IEC 60079-19 (Reparasjons standarden). 

Re: Reperasjon av EEx e koblingsboks 1986

Bjørn
Bjørn
Sitat
Sverre Isaksen skrev:

Hei,

IEC 79-1 var standarden for Ex d.

Dersom motoren skal repareres skal dette gjøres av et registrert Ex verksted eller produsent, kan repareres etter datidens utstyrsstandarder, men skal være gjort i henhold til alle relevante krav i siste revisjon av IEC 60079-19 (Reparasjons standarden). 

Hei Sverre

Ja, så at IEC 79-1 var for Ex d og tenkte derfor at det var feil. 

Det blir produsent som reparerer produktet etter datidens utstyrsstandarder, og 60079-19 skal følges. Takk for raskt svar!

Re: Reperasjon av EEx e koblingsboks 1986

Bjørn
Bjørn

Hei,

Koblingsboksen er sertifisert og reperasjon av denne er avklart over.

Men det er også annet Ex utstyr som trykk-brytere, nivå-brytere etc. som står installert med koblingsboksen og disse har sine egne sertifikat fra 1986 så regner med det samme gjelder for disse som for koblingboksen. Disse er ikke endel av sertifiseringen av koblingsboksen men har sitt eget Ex sertifikat.

Når utstyret ble levert tilbake på 80-tallet så var det ikke noe krav til tennkilde vurdering på ikke-elektrisk utstyr. Pumpe/kobling har ingen Ex dokumentasjon da dette ikke var krav til den gangen.

Så når ATEX direktivet kom med krav for ikke-elektrisk utstyr var det da noe som tilsa at eierene av Ex anlegg måtte gjøre en risiko vurdering på det eldre utstyret de hadde i drift? For å sikre at de ikke hadde ikke-elektriske tennkilder?

Eller er det bare tenkt at dette utstyret følger gammle standarer og er derfor ikke nødvendig å vurdere? Har de som drifter anlegg i norge noe krav på seg å sikre at ikke de har ikke-elektriske tennkilder i anlegget sitt?

Re: Reperasjon av EEx e koblingsboks 1986

Re: Reperasjon av EEx e koblingsboks 1986
Sverre Isaksen
Forumleder

Utstyr som er tatt i bruk før 30. Juni 2003 skal oppfylle FHOSEX §15 ref §20

Link: https://lovdata.no/dokument/SF/fo.../2003-06-30-911?q=FOR-2003-06-30-911

Det vil si man skal dokumentere sikkerheten i eksplosjonsverndokumentet.

Man skal til enhver tid vurdere alle farer i anlegget under internkontrollsystemet.

Internkontrollforskriften: https://lovdata.no/dokument/SF/fo...996-12-06-1127?q=FOR-1996-12-06-1127

Re: Reperasjon av EEx e koblingsboks 1986

Bjørn
Bjørn
Sitat
Sverre Isaksen skrev:

Utstyr som er tatt i bruk før 30. Juni 2003 skal oppfylle FHOSEX §15 ref §20

Link: https://lovdata.no/dokument/SF/fo.../2003-06-30-911?q=FOR-2003-06-30-911

Det vil si man skal dokumentere sikkerheten i eksplosjonsverndokumentet.

Man skal til enhver tid vurdere alle farer i anlegget under internkontrollsystemet.

Internkontrollforskriften: https://lovdata.no/dokument/SF/fo...996-12-06-1127?q=FOR-1996-12-06-1127

Takk for detaljert og godt svar Sverre!

Re: Reperasjon av EEx e koblingsboks 1986

Re: Reperasjon av EEx e koblingsboks 1986
Sverre Isaksen
Forumleder

Bare hyggelig Bjørn!

Trainor Elsikkerhet AS fraskriver seg ethvert ansvar for hendelser og skader, herunder følgeskader som måtte oppstå som følge av feiltolking av innholdet i eller feil i innholdet i dette fagforumet eller i de interaktive kurs det er forbindelse til.

Ex grunnleggende (E-læring)

Lær å jobbe sikkert i eksplosjonsfarlige områder. Kurs for elektro-, automasjons- og annet personell.

Les mer

IECEx- og ATEX-merking av elektrisk utstyr (E-læring)

Etter gjennomført kurs skal deltakeren ha fått god innsikt i hvordan elektrisk utstyr Ex-merkes, og hva alle merkingene betyr. Videre skal deltakeren kunne skille mellom forskjellige typer merkinger, og kunne ta gode avgjørelser ved valg av utstyr til bruk eller installasjon i et eksplosjonsfarlig område.

Les mer

IECEx-merking av elektrisk utstyr (E-læring)

Etter gjennomført kurs skal deltakeren ha fått god innsikt i hvordan elektrisk utstyr Ex-merkes, og hva alle merkingene betyr. Videre skal deltakeren kunne skille mellom forskjellige typer merkinger, og kunne ta gode avgjørelser ved valg av utstyr til bruk eller installasjon i et eksplosjonsfarlig område.

Les mer

Sikker adferd i eksplosjonsfarlige områder (E-læring)

Lær deg å jobbe trygt og sikkert i Ex-områder. Myndighetene stiller krav til dokumentert opplæring i eksplosjonsvern for alle som skal inn i et Ex-område.

Les mer

Ex grunnleggende oppdatering (Klasserom)

Du som jobber med elektriske installasjoner i eksplosjonsfarlige områder må jevnlig oppdatere kunnskapen din. I dette kurset får du påfyllet du trenger.

Les mer

Ex vedlikehold (Klasserom)

Påbygningskurs for elektrikere og automatikere som skal vedlikeholde Ex-installasjoner. Kurset krever grunnleggende Ex-kunnskap.

Les mer
nor