Skal det ved nybygging av skip i EU (ikke Norsok) med ATEX/IECEx sertifisert utstyr leveres ett Ex-registreringssystem for oversikt og oppfølging av vedlikehold iht klasse, lover eller forskrifter, eller må det definerest i byggespesifikasjon? Er det naturlig at "byggeherre" tar ansvar for første inspeksjonsrunde/tennkildekontroll og dokumenterer dette, eller er det rederi som har ansvar for å utføre dette?
Kurset gir deg grunnleggende teoretisk kunnskap om elektriske installasjoner i eksplosjonsfarlige områder slik at du skal kunne arbeide på en sikker måte. Les mer.
Hei.
Normalt er det rederi (eier), som lager spesifikasjon til de som bygger, hva slags format eller system det skal være på Ex register, som maler, dataprogram, etc. Hvordan dokumentasjon skal lagres, etc.
Krav til dokumentasjon kan du finne i IEC 60079-14:2024 Kap. 5.
Hvem som utfører inspeksjonene kan variere, men det skal være kompetent personell, med dokumentert kompetanse. Det er et krav at det skal være utført en detaljert inspeksjon før utstyr tas i bruk i IEC 60079-14:2024 Kap. 9. Dette er eiers ansvar at blir utført.
Noen selskaper kjører detaljert inspeksjon flere ganger, at man for eksempel kjører detaljert inspeksjon på fabrikk som lager sammenstillinger, og så på nytt når disse er installert på skip, evt. som stikkprøver.
Har selv blitt leid inn til noen slike fabrikk inspeksjoner, og da noen ganger sammen med egen inspektør fra eier. Har og opplevd at verftet sender egen inspektør i tillegg.
Takk for svar.
Hei er krav brukes teflon mellom Adapter og Gland som viser på bilde det er fra motor som er Ex d.
Hei er krav brukes teflon mellom Adapter og Gland som viser på bilde det er fra motor som er Ex d.
Hei.
Pakning (IP-washer) mellom nippel/ adapter og nippel/ kapsling vil gi bedre tetting (IP-grad).
Om det er et krav kommer an på hvor dette er, på åpent dekk offshore er det generelt krav til IP56 i NEK IEC 61892-1:2019 Table 5, da må disse være med.
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.