Lage hull i EXn kapsling

Spurt 20:42 - 18.1.2009 av Mr Andersen|Siste svar 6:06 - 23.1.2009 av Forumleder

Mr Andersen

Har en TEF 2440 lampe som det burde monteres drain-nippel i.
For å gjøre dette så må det lages nytt hull.
Finner ikke noe skrevet i sertifikat eller forskrifter om det er lov eller ikke da den nye nippelen ikke forringer kapslingsgraden.
Drain-nippelen er EXe og kapslingen er EXn, type stål.

Er det lov å lage hull i kapslingen for ny innføring av nippelen?
Helpful answer marked by forum leaderLøst
Ex grunnleggende

Kurset gir deg grunnleggende teoretisk kunnskap om elektriske installasjoner i eksplosjonsfarlige områder slik at du skal kunne arbeide på en sikker måte. Les mer.

Svar (1)

Forumleder

Postet 6:06 - 23.1.2009
Dersom det er en Ex nA beskyttelse er det som regel mulig å sette inn en nippel på egenhånd. Da skal det være anngitt i samsvars erklæringen eller i montasjeveiledningen hvor det kan lages hull for en ekstra nippel. Dersom det ikke er tilfelle må du ta kontakt med produsenten/leverandøren for mer info.

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.