Ledere med forskjellig spenning i samme kabel

Spurt 17:25 - 25.11.2014 av GAE|Siste svar 21:28 - 3.12.2014 av Forumleder

GAE

Hei.

Er det tillat ha ledere med forskjellig spenning i samme kabel?
F.eks 24V og 230V i samme kabel mellom to Ex-e bokser. Ingen av signalene er IS.
Helpful answer marked by forum leaderLøst
Ex grunnleggende

Kurset gir deg grunnleggende teoretisk kunnskap om elektriske installasjoner i eksplosjonsfarlige områder slik at du skal kunne arbeide på en sikker måte. Les mer.

Svar (1)

Forumleder

Postet 21:28 - 3.12.2014
Interne krav kan si at dette ikke er tillatt, men på generelt grunnlag så kan man i utgangspunktet gjøre dette, men ikke uten noen forutsetninger.
For det første må isolasjonsklassen til kabelen være tilpasset den høyeste spenningen, og så må lederne holdes adskilt / merkes i hver ende, også på terminalene, slik at det ikke oppstår noen fare for sammenblanding av de forskjellige spenningsnivåene.
Om det er noe som kan anbefales er en annen sak...

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.