Nippler/ex-d

Spurt 14:53 - 4.12.2012 av Stein|Siste svar 9:36 - 13.5.2013 av Henning Staff (for Forumleder)

Stein

Hei, har vært på EX-kurs hos dere. Det står i permen min som jeg fikk av dere følgende: "" Through gland benyttes ofte for bærbart ex d-utstyr med kabel uten armering. Benyttes det through gland, er det krav at kablen ikke inneholder armering. Pakningen og gjengepartiet utgjør flammespalten i denne nipplen. Når du velger en through gland for en gitt kabel, er det viktig at niplen passer kablens ytre diameter ""

Så mitt spørsmål er: Er det bare kompresjon og kompundnippler som kan brukes på kabler med armering til ex-d utstyr? Og hvor eventuellt dette kravet står?

Mvh

Stein
Helpful answer marked by forum leaderLøst
Ex grunnleggende

Kurset gir deg grunnleggende teoretisk kunnskap om elektriske installasjoner i eksplosjonsfarlige områder slik at du skal kunne arbeide på en sikker måte. Les mer.

Svar (7)

Forumleder

Postet 11:48 - 12.12.2012
Generelt sett er det kun kompresjons- og compound-nipler som kan benyttes, men avvik kan forekomme dersom utstyret er testet sammen med den aktuelle kabelnippel og den spesifikke kabeltypen, og således sertifisert spesielt for denne kombinasjonen. Kravene til kabelinnføring i eksplosjonssikre kapslinger står i EN 60079-14 pkt. 10.4 (NEK 420).

Stein

Postet 18:54 - 12.12.2012
Tusen takk for svar. her hvor jeg jobber bruker vi nesten bare EX-D nipler through gland, prata med han ene på jobben som har best peiling her. Han mente at det ble en dårligere jordingsforbindelse hvis man koblet inn i den ene siden og ut av den andre, at jorda ble koblet i serie. Og ved demontering og gjennmontering ved vedlikehold for eksempel, svekkes jordingen til kompresjons nippelen hvis man ikke er forsiktig. Så her bruker vi nesten bare through gland ex-d nippel, hvor jorda går ned til en jordingsskinne og kobles videre, for best jordingsforbindelse.

Henning Staff

Postet 11:51 - 14.12.2012
Det er helt korrekt at den elektriske forbindelsen til en armering koblet med kon og klemring i en kompresjonsnippel ikke kan anses å være god nok for å fungere som jording, men dette betyr ikke dermed at man må (eller nødvendigvis kan) benytte en through gland for å føre armering inn i kapslingen. Dersom det er krav til PE jording, f.eks. ved spenning over 50 VAC, vil det være en god løsning å benytte en kabel med separat jordleder slik at armeringen ikke lenger anses som jordleder.

Ettersom dere kun benytter through gland, bør dere gjennomføre en nøye kontroll med kabelparametere mot spesifikasjoner og brukerveiledning på den valgte nippelen. Normalt sett kan through gland kun benyttes på kabler uten armering, f.eks. PFXP. Dette står ofte spesifisert i montasjeanvisningen, men ikke alltid. Noen ganger finner man kun slik informasjon på f.eks. hjemmesidene til leverandøren. Siden det i Ex områder også stilles krav til at kabler er beskyttet mot mekanisk skade vil det være nærliggende å tro at dere benytter PFSP som er en vanlig kabeltype på landanlegg, men denne er armert og kan altså normalt sett ikke benyttes sammen med through gland. Dette fordi armeringen ikke er omsluttet av en støpemasse, som dermed betyr fare for mangelfull tetning ved bruk av en nippel med pakning kun rundt ytterkappe.

Stein

Postet 12:20 - 27.12.2012
Hei, tusen takk for et bra svar. I mitt tilfelle her tenker jeg på en BFOU kabel som går igjennom en through gland nippel ex-d, videre til en transmitter som er i ex-d utførelse. Så leste jeg i ex-boka jeg hadde fra kurset deres, og da ble jeg veldig usikker på om det faktisk var lov å bruke through-gland ex-d nippler på kabler med armering. Men dette går ikke ann?

Mvh

Stein

Bj

Postet 21:18 - 27.12.2012
Slik jeg oppfatter regelverket og brukerveiledning kan man IKKE bruke Eexd ""through gland"" nippel på armert kabel. Dette fordi slik ""flameproof"" nippel KUN kan brukes på kabel uten armering.
Regner med forumleder har kommentar her!

Henning Staff (for Forumleder)

Postet 9:22 - 13.5.2013
Det man må huske på i denne problemstillingen, og som alt for mange glemmer alt for ofte, er at vi snakker om sertifisert utstyr. Hva innebærer så dette? Jo, at utstyret er designet, laget og testet i henhold til spesifiserte krav, og så må det også installeres i henhold til de kravene om oppgis! Blant annet vil det si at man kun kan benytte de kabeltypene som oppgis som godkjente.

Dersom dere finner en through gland som det helt klart går frem av dokumentasjonen at den kan benyttes på armert kabel, så kan den det... Men da må du være sikker på et det er tilfellet, for som sagt tidligere så vil det normalt ikke kunne godkjennes å benytte through gland på armert kabel.

Et lite eksempel på hvor vanskelig det kan være å forstå informasjonen og dermed etterleve installasjonskravene får dere her:
Kan en Hawke 501/421 benyttes til direkte innføring i Ex d med armert kabel?
Installasjonsanvisning finner dere her:
http://www.ehawke.com/assembly/AI307.pdf
og en instruksjonsvideo finner dere her:
http://www.youtube.com/watch?v=jWfwi0ld-A8

Svaret får dere i neste innlegg ;-)

Henning Staff (for Forumleder)

Postet 9:36 - 13.5.2013
Kunne en Hawke 501/421 benyttes til direkte innføring i Ex d med armert kabel?

NEI!
Hvorfor?

Hvis man ser nøye på tegningene i installasjonsanvisningen er det ikke vist noen armering, men det er ikke lett å oppdage dette.
På side 2 står følgende overskrift: ""IMPORTANT NOTE"", og her ligger det også en nøkkel til svaret.
Her står det at ved bruk av nippelen til Ex e applikasjoner kan det benyttes armert kabel hvor armering bringes gjennom nippel og inn i kapsling, og at ved Ex e applikasjoner kan armert kabel anses som uarmert(!). Altså, ved bruk av nippelen til Ex e kan nippelen benyttes med armert kabel. Dette kan anses som et unntak, og underforstått vil dette kunne bety at for all annen bruk (Ex d) så er nippelen kun godkjent for uarmert kabel...

Ikke lett tilgjengelig informasjon, men den er der om man leter og har en grunnleggende forståelse av kravene som stilles til Ex d.

For de av dere som fremdeles er uenige så kommer svaret allerede ca 20 sekunder ut i videoen, så slik sett kan man si at Hawke har gjort sitt for å opplyse om saken...

Og med dette legger vi denne tråden død eller hva?

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.