Pågrunn av lang leveringstid på Ex godkjent wc-container, så har jeg fått spørsmål om bruk av non-Ex toalett DANFO T-500 kan brukes i prosessanlegget.
Toalettene leveres med lys og varmeovn.
-Toalettene ønskes plassert i anlegget, utenfor sone 2.
-Toalettene skal ikke tilkobles strøm
Hva sier regelverket om denne type løsning?
Kurset gir deg grunnleggende teoretisk kunnskap om elektriske installasjoner i eksplosjonsfarlige områder slik at du skal kunne arbeide på en sikker måte. Les mer.
Det er i utgangspunktet ikke noe krav til Ex-utstyr utenfor Ex-sone, hvis ikke man har på bakgrunn av risiko/ konsekvens vurdering av eier/ ansvarlig for anlegget har valgt å gjøre dette allikevel. Så lenge det ikke er koblet til noe strøm vil det ikke regnes som en "elektrisk tennkilde", ser på bilde at det ser ut til å være laget av plast, så da er det muligens en potensiell tennkilde med tanke på statisk oppladning. Ansvarlig for anlegget får ta en vurdering om dette er ok eller ikke.
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.