Spørsmål vedrørende Ex-sertifisering ved endringer i koblingsbokser:
Case 1:
Vi skal bytte ut en transmitter til en proximitor med en ny type. Den eksisterende løsningen står i en Ex-i kapsling.
Må koblingsboksen resertifiseres ved utskiftning av transmitteren?
I tillegg vurderer vi å bytte ut nipler da de eksisterende er noe slitt. Vil dette i seg selv utløse krav om resertifisering?
Case 2:
Vi har to akselerometertransmittere i en Ex-e kapsling. Disse skal fjernes, og i stedet skal det monteres rekkeklemmer. Årsaken er at transmitteren er flyttet til selve proben i den nye løsningen.
Her reduseres altså mengden utstyr i kapslingen. Medfører dette at boksen må resertifiseres?
Generelt spørsmål:
Hvor går grensen for når en Ex-e eller Ex-i kapsling må resertifiseres ved endringer?
Er det spesifikke kriterier (for eksempel bytte av komponenter, endret layout, færre/mindre utstyr, eller utskifting av nipler) som avgjør om ny sertifisering er nødvendig?
Kurset gir deg grunnleggende teoretisk kunnskap om elektriske installasjoner i eksplosjonsfarlige områder slik at du skal kunne arbeide på en sikker måte. Les mer.
Hei,
Ex "i" og Ex "e" er helt forskjellige beskyttelsesprinsipper.
Ex i oppnår sikkerhet ved at energien i kretsen er begrenset til under den energien som skal til for å antenne gassen som kan befinne seg i området (Hvis det er gass-område det er snakk om). Altså "Energibegrensning".
En tradisjonell Ex "i" krets, består av en barriere (Tilknyttet apparat) som står beskyttet, denne har gjerne innganger som kan være mulige tennkilder ved kortslutning/ brudd, men signalet som går ut (til Ex-området) er begrenset av komponenter/ elektronikk som gjør at dette signalet ikke kan antenne gass/ damp som kan forekomme, selv ved brudd eller kortslutning. Selve barrieren står gjerne utenfor Ex-området, eller i en kapsling med en annen Ex-beskyttelse, for eksempel Ex "p" eller Ex "d".
"Feltutstyret" som forsynes av dette signalet, som for eksempel en transmitter er da ikke en mulig tennkilde. Så "kapslingen" her er kun for å beskytte funksjonen til transmitteren, og har ikke med tennkilde kontroll å gjøre.
Men det er viktig at "tilknyttet apparat"/ barrierens sikkerhetsverdier stemmer med sikkerhetsverdiene til "feltutstyret", (her transmitteren) for aktuell gassgruppe. Det er også viktig at feltutstyret har riktig temperaturklasse, og at kombinasjonen har riktig EPL nivå for området den skal stå i.
Vi kjører egne 3-dagers klasseromskurs for Ex "i" som vi anbefaler alle som skal holde på med Ex "i" kretser, for her er det viktig å ha kompetanse på det man holder på med.
For Ex "e" derimot er beskyttelsesprinsippet helt annerledes, her skal man "unngå tennkilder", dette oppnås gjerne ved at man har visse avstander mellom tilkoblingspunkter, og at kapslingen er beskyttet mot inntrengning av blant annet vann og støv som kan medføre kortslutninger/ krypstrømmer mellom de forskjellige tilkoblingspunktene. En typisk Ex "e" boks inneholder rekkeklemmer.
For en Ex "e" rekkeklemmeboks skal det være oppgitt hvor mange rekkeklemmer som er tillatt ut fra strøm/ tverrsnitt/ avgitt effekt, disse opplysningene skal finnes i bruksanvisningen til boksen, og vil blant annet avhenge av omgivelsestemperatur og vil gi en temperaturklasse.
Er det annet enn rekkeklemmer skal dette være beskrevet i dokumentasjonen til boksen, som for eksempel "d e" brytere eller lamper.
Dette snakker vi mer om i Ex grunnleggende kursene vi holder, anbefaler 3 dagers klasseromskurs første gangen.
Så for å svare spesifikt på spørsmålene:
"Case 1": koblingsboks og nipler er ikke problemet her, her skal energien være begrenset, det som er viktig her er at en kompetent person har gjort sikkerhetsberegninger og dokumentert kretsen.
"Case 2": prøv å finne dokumentasjonen til Ex e kapslingen, her skal det være beskrevet hva som er tillatt inni.
Generelt: "Hvor går grensen", for:
Ex "e" kapslinger: dersom man monterer inn noe som ikke er beskrevet i dokumentasjon/ bruksanvisning.
Ex "i" kapsling, det er egentlig ikke noe som heter Ex "i" kapsling, men feltutstyr og tilknyttet apparat. Det kan også være et Ex "i" system der barriere funksjonen er innebygd, da skal man følge bruksanvisningen. Dersom det er forskjellige Ex "i" signaler i samme koblingsboks, anbefales det å benytte en Ex "e" boks med Ex "e" rekkeklemmer for å unngå at forskjellige signaler sammenkobles.
Bytte av komponenter/ endret layout skal gjøres i henhold til utstyrets dokumentasjon.
Utskifting av nipler: ikke noe problem, men skal være riktig beskyttelsesmetode, IP-grad, størrelse, materiale og tilbehør.
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.