Hei.
Jeg har et spørsmål vedrørende bruk av kabeltype ved bruk av Simple Apparatus. Vi har en temperaturtransmitter som er tilkoblet en PT100 sensor. PT100 sensoren er Simple Apparatus og kan stå i sone 0. Temperaturtransmitteren er sertifisert Ex ia og står i sone 1. Kabelen som går mellom temperaturtransmitteren og PT100 sensoren består av fire ledere (4-tråds måling). Selve PT100 sensoren og lederene i kabelen er isolert fra jord. Spørsmålet er derfor om det må benyttes en kabel med ytterskjerm og om denne må jordes, eller om man kan benytte en vanlig uskjermet 2-pars kabel. Fint om årsaken(e) til hvorfor skjerm må benyttes og jordes eller ikke oppgis slik at læringsutbyttet blir størst mulig.
Kurset gir deg grunnleggende teoretisk kunnskap om elektriske installasjoner i eksplosjonsfarlige områder slik at du skal kunne arbeide på en sikker måte. Les mer.
Hei, her er det som står i NEK EN IEC 60079-14:2024/ NEK 420A:2016:
"16.2.2.5.1 Generelt
Installasjoner med egensikre kretser skal installeres på en slik måte at egensikkerheten ikke påvirkes negativt av ytre elektriske eller magnetiske felt, som f.eks. fra nærliggende kraftlinjer eller enlederkabler med høy strømføring. Dette kan oppnås for eksempel ved bruk av skjerm og/eller revolverte ledere, eller ved å opprettholde en tilstrekkelig avstand fra kilden for det elektriske eller magnetiske feltet."
Men det kan være egne spesifikasjoner for anlegget som krever skjermet/ armert kabel.
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.