Utstyr i EX sone 1

Spurt 12:45 - 17.9.2015 av Ragnar Mosæther|Siste svar 8:05 - 18.9.2015 av Henning Staff

Ragnar Mosæther

Har en phønix hybrid 3 fastet motor starter med Ex (2) GD PTB 07 ATEX 3145.

Kan den plassres i sone 1 med e-kapsling ( ikke d)

Helpful answer marked by forum leaderLøst
Ex grunnleggende

Kurset gir deg grunnleggende teoretisk kunnskap om elektriske installasjoner i eksplosjonsfarlige områder slik at du skal kunne arbeide på en sikker måte. Les mer.

Svar (3)

Henning Staff

Postet 16:21 - 17.9.2015

NEI, absolutt ikke.

Motorstarteren er merket som tilhørende utstyr, som krever at utstyret plasseres i et ikke eksplosjonsfarlig område. Inne i en Exe kapsling vil man ha beskyttelse mot støv/fukt, men gass kan i aller høyeste grad trenge inn i en slik kapsling og danne en eksplosiv atmosfære.

Jeg håper jeg ikke oppfattes som ufin, men jeg må også påpeke at for å ha lov til å gjøre en installasjon i Ex områder SKAL man ha tilrettelagt og tilstrekkelig opplæring, noe som helt klart burde ha avklart en slik problemstilling.

Ragnar Mosæther

Postet 6:28 - 18.9.2015

Takk for svar.

Ufin ja, da du ikke vet grunnen for spørsmålet.

Henning Staff

Postet 8:05 - 18.9.2015

Takk for svar.

Ufin ja, da du ikke vet grunnen for spørsmålet.

Jeg beklager hvis du oppfattet min kommentar som ufin, men jeg vil påpeke at den ikke er myntet på deg personlig. Jeg er fullt klar over at spørsmål som legges ut på forumet ofte stilles av personer med tilstrekkelig kompetanse, men som ønsker bekreftelse på at påstander eller arbeid utført av andre ikke er helt etter reglementet.

Når det er sagt så føler jeg at det til tider er på sin plass å påpeke at myndighetene faktisk krever at man innehar den nødvendige kompetanse til å utføre sitt arbeid på en sikker måte.

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.