12V kupe varmer

Spurt 17:12 - 1.12.2010 av Even|Siste svar 23:43 - 25.12.2010 av Mont

Even

12 Volt kupevarmer på 200W vil trekke 16A fra bateriet når den går. seier seg sjølv at bateriet ikkje holder serlig lenge. men om eg kun bruker den på litt lengre turer?

har ein wolksvagen turan, og ved 13 minus blir ikkje bilen varm.

http://www.biltema.no/no/Bil---MC/Biltilbehor/Vinterbil/Kupevarmer1/Kupevarmer-12-V/
Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (11)

Mont

Postet 17:18 - 1.12.2010
Hvor mye leverer dynamoen på bilen?

Den må isåfall ligge godt over 16A isåfall.
Den skal forsyne varmeren din, den skal forsyne motoren (ECU, dieselpumpe eller injectionsystemet på bensinmotor), den skal drive lys, bilstereo og andre elektriske systemer i bilen. Samtidig som den skal forsyne batteriet med ladestrøm.

Klarer den ikke dette går du i underskudd og bilen vil belaste batteriet fremfor å lade det.

Du finner dataene på dette i teknisk manual på bilen, merkeskilt på dynamoen etc.

Når motoren er på så skal ikke batteriet brukes. Det skal bare være et reservoar som skal holdes på 100% hele tiden. Så du kan starte bilen, eller få strøm nok til å kjøre til verksted om dynamoen slutter å fungere.

Mont

Postet 17:26 - 1.12.2010
Bruk gjerne kupevarmeren mens du har motoren på. Men er du usikker på om du bruker mer enn dynamoen kan gi så anbefaler jeg deg å installere et voltmeter i bilen for å overvåke spenningen.

Ved 13,8 - 14,4V så lades batteriet. Noe under dette betyr at du belaster systemet tungt. Faller det enda mer så ville jeg koblet fra varmeren. Bilbatterier har ikke godt av å bli utladet.

Trikker

Postet 17:37 - 1.12.2010
Jeg var å skiftet en sigarett tenner på en mitsubishi pga overlast, å det kan enkelt sies at de ledningen i den bilen var vertfall ikke store nok til å trekke 16 A over lengre tid!!
Sikringen er 16A tipper kablene var 0,5 eller 0,75 mm !!

Trikker

Postet 17:42 - 1.12.2010
En annen ting, har du sjekket at du har nok væske på systemet som fører varme til varmeapparatet i bilen ?

13 minus er jo ikke akkurat kaldt i store deler av norden.

Mont

Postet 19:25 - 1.12.2010
Hm. Nå begynte jeg å lure på om jeg misforstår her.

Snakket trådstarter om bilens interne varmeapparat eller en ekstern kupévarmer tilkoblet eksempelvis sigarettenneruttak?

Even. Kan du oppklare for oss?

Even

Postet 20:36 - 1.12.2010
Ekstern kupevarmer. slik som på linken eg la ut. får de på biltema. eg har ikkje sjekket veske nivå. ein som snakket om at eg kanskje hadde sommer termostat. og må bytte denne til vinter termostat. er disel bil ja. 2004 mod

Mont

Postet 20:57 - 1.12.2010
Temperaturen på motoren skal ikke ha noe å si på hvorvidt du kan bruke varmeren eller ikke.
Dynamoen arbeider like effektivt utifra rotasjonen den får den.

Termostaten kan derimot ha mye å si på hvordan varmeanlegget på bilen varmer, om den trekker varme fra kjølevæsken.
Noen biler har supplementær varme fra airconditionanlegget som snur syklusen. En varmepumpe rett og slett. Mens andre har varmeelementer i lufteanlegget.

På en bil som utelukkende benytter motorvarmen på oppvarming av kupéen så vil en defekt termostat kanskje kjøle for mye slik at du om vinteren ikke får behagelig varme i bilen.

Men dette er et teknisk spørsmål om din bil og om bilen din kan levere nok strøm til varmeren din. Så jeg tror du har bedre sjanser til å få bedre svar enten på et bilforum eller fra Volkswagen direkte.

Baretta

Postet 22:23 - 1.12.2010
Denne varmeren er bare noe dritt, Bilen har sannsynligvis montert en ekstra Dieselvarmer (webasto) som skal starte når utetemp er under ca 5+ grader. Disse har en tendens til å klikke, så få veksted til å fikse den, og du kan droppe den Biltema greia.

Even

Postet 22:25 - 1.12.2010
Flott! Takk:)

Mont

Postet 17:50 - 25.12.2010
La det nok en gang være sagt at det er meget viktig å ikke overbelaste dynamoen på bilen langvarig. Noen dynamoer kan ta kvelden.

Møtte på en fyr i en BMW 3-serie med henger som sto i veiskulderen med gåen dynamo. Jeg kunne jo ikke bare late som jeg ikke så det. Så måtte jo stoppe og hjelpe han i vinterkulda.

Dette var en E46 så den var jo ikke så gammel at dynamoen nærmer seg slutten på levetida si.
Noe som illustrerer hvor akutt problem du får om du plutselig skulle miste dynamoen.

Han hadde tilfeldighvis et 230V bensinaggregat liggende på hengeren og en kraftig batterilader.
Så jeg hjalp han med å koble batteriladeren til en startkabel som så gikk til tilførselskablene til basskassa bak for å mate ladestrømmen tilbake til batteriet foran og sette igang bensinaggregatet på hengeren. En ""hjemmelaga"" dynamo som duger til han får bytta dynamoen.
Men da gjalt det å slå av alt unødvendig. Bare ha på kjørelysene.

Fikk starthjelp av bilen min så kunne han kjøre igjen.

Mont

Postet 23:43 - 25.12.2010
Artig at du sier det. For akkurat det samme har jeg gjort.
Det samme skjedde meg langs riksvei 3 midt i ødemarka om natta med en flokk nyskjerrige geiter.

Men da hadde jeg en rull med PR i bagasjerommet, etter at jeg hadde arbeidet på hytta, som jeg tapet på utsiden av bilen bortover og inn gjennom grillen og kilte ned i polklemmene på batteriet. Og den andre enden koblet jeg rett til 13,8V utgangen på dieselaggregatet.


Det skal ikke mer til, men det er fullstendig stans ja. Om dynamoen dør så har du dårlig tid. Kom deg til verksted eller hjem så fort som mulig.

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.