2 polt brudd ved bruk av Elkomatic

Spurt 11:20 - 13.8.2007 av Kjellulf|Siste svar 9:14 - 14.8.2007 av tommy

Kjellulf

Sitter og prosjekterer et Elkomatic anlegg i et bolighus. På badet skal det være downlights, lys over speil og gulvvarme.

Elkomatic systemet består av bryterpaneler med bus-kabel til modulære dimmere og rele i sikringsskap. Dimmerne og rele' er i enpolt utførelse.

Det er jo et krav til topolt brudd, men hvordan løses dette? Er det godkjent å bruke automaten som topolt brudd? Eller må det monteres egne brytere???

Føler det er dumt å montere tre egne topoltbrytere i tillegg til Elko-matic-bryterpanelene...
Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (3)

Forumleder

Postet 12:15 - 13.8.2007
Se i montørhåndboka side 216 midt på siden. Dersom du ikke har den så kan jeg fort oppsummere hva det står der.
Ved EIB-systemer eller tilsvarende, der enpolte solid state-releer benyttes for å betjene det tilkoblede utstyret. I slike tilfeller anbefales det å plassere en allpolig bryter direkte utenfor baderommet. Allpolig betjeningsbryter kan til nød plasseres i fordelingen, men en slik løsning bør bare benyttes der utstyret som skal betjenes er plassert flere steder, for eksempel utendørs belysning.
Automatsikringer er ikke egnet som betjeningsbrytere. det vil si at det ikke er godkjent å bruke automaten som topolt brudd og at det må monteres en egen bryter.

AA

Postet 15:51 - 13.8.2007
Er ikke kjent med elkomatic systemet, men er det ikke mulig å ha en ""alt av / alt på"" knapp på bryterpanelet som kan styre f.eks et 2 polig CT rele som du monterer i skapet på tilførsel kabelen til badet ?

tommy

Postet 9:14 - 14.8.2007
bruk et rele på utgangen,jeg gjør iallefall det på mine eib dimmere ol. til mitt bad

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.