268V mellom PE og fase i IT???

Spurt ${formatDate(1253644980)} av Mont | Siste svar ${formatDate(latestComment().postDate.timestamp)} av ${latestComment().author.name}

Mont

Subscribed
Subscribe
Her på bruket har vi et tømmeanlegg som skal tømme toalettene på togsett. Anlegget er bygget opp rundt vakuumprinsippet med to tanker som lades opp med vakuum og linjeventilene åpnes når sekvensen blir startet fra hver av tømmestenderne med utrekkbar tømmeslange.

Idag tidlig så vi i loggen av overspenningsvernet i en av styretavlene som styrer en fjerdedel av tømmestenderne hadde løst ut på overstrøm.

To tofas kurser der F1 forsyner en PLS som står for styring av linjeventilene og F2 som forsyner laderen for batteribackup og PLS 2 som styrer spylesekvensene. Hver av kursene har hvert sitt Weidmüller overspenningsvern med 250V tennspenning.

Overspenningsvernet som hadde løst ut var vernet for kurs 1 og indikerte ""Fault"". Overspenningsvern 2 for kurs 2 indikerte normalstilling. Men så måler vi 5,4A lekkstrøm fra overspenningsvern 2. Altså at det, til tross for normal indikasjon, leder mot jord.

Vi bytter begge to for sikkerhets skyld og kontrollsjekker fase - PE spenning på hver av fasene. Da fikk vi litt sjokk da vi målte 268V.

268V mellom fas og PE i et 220V IT system. Noen som kan fatte å begripe hva dette kommer av? Mellom fasene måler vi 224V.

Disse måleresultatene får vi fra hovedkabel inn i tavla mens begge kursene er slått av.

Vi går rundt og feilsøker med lekkstrømsamperemeter og finner ingen jordfeiler på anlegget.

Men så plutselig måler vi 127V mellom fas og PE. Problemet er plutselig borte.

Vi har egen trafo i høyspentrommet som er koblet mot netteier sin høyspentlinje.

Våre to teorier er brukerutstyr som utilsiktet tilfører spenning til anlegget i og med at vi i bygget har 1000V varmeanlegg (samme anlegg som i kortslutningen jeg postet bilde av her på forumet) og 16 000V anlegg til togferdsel. Men da skulle det jo sagt BANG et eller annet sted. Og den andre teorien er at det kan ha vært overspenning fra høyspentsida. Men dette kan jo ikke stemme i og med at vi hadde normal fasespenning ellers.

Noen som har opplevd liknende? Noe vi kanskje har oversett i en ekstremt presset situasjon?

Vi tør nå ikke å koble inn kursene i frykt for at våre to nye overspenningsvern skal ta kvelden.


Beklager om det er litt rotete formulering, så bare spør om dere trenger litt spesifikk informasjon.
Helpful answer marked by forum leader Løst
Svar
  • Rediger
  • Slett
  • Utesteng bruker
  • Fjern utestenging
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (${ thread.comments.length })

${comment.author.name}

Forumleder
Postet ${formatDate(comment.postDate.timestamp)}
Bra svar markert av forumleder Bra svar
Svar
  • Rediger
  • Fjern
  • Utesteng bruker
  • Fjern utestenging
Denne kommentaren er fjernet.

Edit your answer

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Forumbrukere vil ikke se navnet og bildet ditt. Forumledere vil fortsatt se kontodetaljene dine.
Poster som:
${form.anon ? form.name : currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName}
Du mottar opp til en e-post om dagen når det skjer noe i tråden.

Du har for øyeblikket ikke mulighet til å poste innlegg.

Logget inn som:
${ currentUser.firstName + ' ' + currentUser.lastName }
Min profil
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.

Vi fraskriver oss ethvert ansvar for innhold publisert i forumet som følge av force majeure, samt for eventuelle konsekvenser som måtte oppstå på grunn av feiltolkning eller bruk av utdatert informasjon i foruminnlegg.