3fase motor på 1 fas nett

Spurt 20:31 - 10.11.2014 av Mathias Syversen|Siste svar 10:14 - 19.11.2014 av Magda

Mathias Syversen

Hei.
Jeg har flere spørsmål relatert til og få en 3fas motor over på 1 fase nett/drift.
Følgende spørsmål:

1. En driftkondensator er det en kondensator som genererer den 3 fasen kontinuerlig under drift ? Bakdeler/fordeler? Går det noe størm gjennom kondensatoren?

2. En startkondensator bare hjelper den motoren i gang ? siden går motoren på 1 fase (L1 L2)? Bakdeler/fordeler?

3, Hvorfor kan man ikke ha driftkondensator på større motorer? anbefalt max grense er 2,2 KW på driftkondensatorer av motorer.
Dette gjelder også frekvensomformerere som lager 3 fase ut av 1 fase, man får ikke tak i frekvens omformerere (1 fas inn 3 fas ut) større en 2,2KW. Det må være noen grunn til dette?

Alle svar med stor takk!
Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (9)

Rune

Postet 7:17 - 12.11.2014
Du må i såfall ha 2 kondensatorer på 1-fas nett. Hvis det er mulig...

Det er vel IT-anlegg med 2 faser, som man benytter kondensator for å generere siste (3.) fase

Rett meg om jeg tar feil :-)

Mont

Postet 22:53 - 12.11.2014
Fase og N eller fase og fase er ett fett for motoren. Den får bare tilført en enkel strøm mellom to ledere.

Kondensatoren er der for å lage en kunstig ""forsinket"" fas for å få et roterende magnetfelt i starten. Om man ser for seg rotoren som timetelleren på en klokke så er 1. viklingen kl 12, 2. viklingen er kl 4 og 3. viklingen er kl 8. Når 1. viklingen når sin høyeste del av sinuskurven så trekkes rotoren mot kl 12, når nr 2 kommer dit så trekkes rotoren mot kl 4 og her kommer kondensatoren med i bildet. For noe må trekke rotoren mot kl 8 også. Nemlig en forsinket strøm fra kondensatoren ""lånt"" fra en av de andre faselederne. Så gjentar prosessen seg og rotoren trekkes fra kl 8 og mot 12 igjen. Helt rundt.

Når motoren når turtallet sitt så er det stort sett bare de to ""ekte"" fasene som jobber. Derfor vil man aldri kunne utnytte motoren fullt ut og man vil få et effektpotensial på rundt 70% av motorens merkeeffekt. (Det blir jo tyngre for de to andre viklingene som kjører direkte.)

Det blir som en tresylindret bensinmotor med to sterke sylindre og en svak en. Som bare skal hjelpe til med å opprettholde rotasjon og start.

Enfase eller tofase. Uansett hva man kaller det så er det alltid en enfaset strøm som blir resultatet når man fjerner den 3. fasen.

Mont

Postet 16:17 - 13.11.2014
Hvorfor det er sjeldent på større motorer kommer nok av at man må ha tilsvarende stor kondensator som kan bli veldig dyrt og motoren vil ikke rotere jevnt, så i tilfeller der man trenger rotasjonspresisjon (maskinering for eksempel) så vil det være ugunstig. Og man får ikke utnyttet motoren maksimalt. Mens i sementblanderen på hytta så funker dette ypperlig.

En slik løsning velger man heller siden det er praktisk eller det vil bli for kostbart å fremføre en 3. fase. Eksempelvis på en enfasetilførsel.

Ikke tror jeg det er særlig energiøkonomisk heller.

Har man tilgang på trefas så velger man heller det mest naturlige for motoren

Forumleder

Postet 11:00 - 17.11.2014
Bra besvart av Montør. Det er kun for små motorer det vil være aktuelt med annet enn 3-faseforsyning.

Magda

Postet 11:59 - 18.11.2014
Først og fremst takk for alle svar !
Det er noen spørsmål som jeg ikke føler jeg har fått helt klarhet i.

1. hva er forkskjell på drift og startkondensator ?
2. Hvorfor går grensen på kondensator drift av motor på 2.2KW.
3. Blir det tilsvarende effektap på en frekvensomformer med
(1 fas inn 3 fas ut)

Tom

Postet 18:45 - 18.11.2014
Kan det tenkes at det med driftskondensator menes en kondensator som skal motvirke faseforskyvninga på motoren? På motorer med lav cos phi

Tom

Postet 18:46 - 18.11.2014
Altså motvirke den reaktive (uønskede) belastningen av anlegget

Ony

Postet 22:31 - 18.11.2014
Punkt 3. Virkningsgrad frekvensomformer rundt 0.95

Magda

Postet 10:14 - 19.11.2014
Se link nedenfor.

http://www.diskusjon.no/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_id=555622

RGDS
ØP

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.