80 cm induksjonstopp på 20A

Spurt 10:57 - 6.9.2018 av Per Knutsen|Siste svar 18:39 - 11.9.2018 av Hans Olav Arnesen

Per Knutsen

Hei

En kunde ønsker å bruke 20 A på en 80 cm induksjonstopp. Har ende ikke fått data om toppen, men erfaringsmessig trekker denne mye mer en 20A på maks belastning.

Det er kun 4mm2 fra til koketopp i dag, og ikke mulig å trekke tilbake disse og erstatt med 6mm2

Er det ok å gå for en 20A og evt. skrive i samsvarsærklæring at sikring kan gå ved for høy belastning

Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (5)

KL

Postet 12:28 - 6.9.2018

Typisk effekt for en platetopp på 80 er ikke mer enn en på 60. Gjerne 7400W. De enklere variantene av 60 er kanskje noe mindre.

7400W tilsvarer 32A. I NEK er det et punkt, husker ikke hvilket i farten, som sier noe om at man ikke skal dimensjonere over merkestrømmen ved langvarig bruk. Jeg tror maksbelastningen på en platetopp sjeldent vil bli brukt. Blir den brukt er den ganske kortvarig, typisk boost-funksjonen når man varmer opp vann.

Et viktig punkt syns jeg er forskjellen i effekt fra en eldre komfyr. Typisk er kjeramisk ovn, som har platetopp og komfyr i et. En standard versjon fra elkjøp sier at denne har en maks effekt på 9100W!

KL

Postet 12:28 - 6.9.2018

https://www.elkjop.no/product/hvitevarer/komfyr/CC56050VX/gram-komfyr-cc56050vx-stal

Hans Olav Arnesen

Postet 6:15 - 7.9.2018

Utstyr skal, i henhold til § 36 i FEL, være installert i henhold til fabrikantens anvisninger.

Elektrikker glenn

Postet 8:49 - 11.9.2018

Husk også installasjonen skal vere dimensjonert ettet forutsett bruk.

Alså dersom sikringen løser ut er det ikkje bra. Dersom sikringen ikkje løser ut er alt greit.

Her bør det vere ein dialog med kunden. Dersom installasjonen ikkje er i strid med regler og forskrifter, bør kunden få eit ord med i laget.

Hans Olav Arnesen

Postet 18:39 - 11.9.2018

Ja, installasjonen skal være egnet til forutsatt bruk i henhold til § 16 i FEL.

Anvisning fra utstyrsprodusent må uansett følges (se også avsnitt 134.1.1 i NEK 400:2018).

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.