Hei,
Ser det har vært litt skriving i Elsikkerhetblader ang. kvalifikasjoner for å bytte til AMS Måler. Ut fra svarene så er det vel §7.2 som gjelder, alternativt §7.1 om netteier selv utføre det under visse forutsetninger.
Men vil en i tillegg få krav til å være ENA installatør for å kunne forestå bytte til en AMS måler? Slik jeg forstår så kommer en del av målerne med ekstern antenne, noen har en Gateway etc. Hvem bestemmer om det er beregnet for montering av personer uten særskilt faglig kompetanse?
Fra informasjonsbladet fra NKOM:
Unntak fra dette er installasjon av elektronisk kommunikasjonsnett når alt installasjonsmateriell og utstyr som inngår i nettet er spesielt fremstilt for å kunne installeres av personer uten særskilt faglig kompetanse.
Eksempler på systemer som utløser krav om at arbeidet utføres av autorisert virksomhet erregulerings-, alarm- og styringssystemer som SD-anlegg, KNX, xComfort, brann- oginnbruddsentraler, i tillegg til kabel-TV-nett, fibernett og datanett.
Løst
Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem?
Logg inn
Du har for øyeblikket ikke mulighet til å poste innlegg.
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.