Hei, skal opp til andre gangs fagprøve og er veldig nervøs på att det skal gå galt igjen. Derfor har jeg noen spørsmål jeg håper jeg kan få hjelp med her.
Hovedgrunnen til att jeg strøyk første gang var på grunn av sluttkontroll, og lure litt på hva som skal overlevers til kunde og hvordan evt noen her gjorde det på sin fagprøve.
Enn annen ting som nemda skrev på rapport for at jeg strøyk var "dobbelt isolert inntak og målesløyfe, men likevel jordet skapet" dette gjelder da sikringsskapet. Så jeg lurer på om, man ikke skal jorde skapet hvis man har dobbelt isolert inntakt? Evt hvordan det skal utføres.
Setter veldig stor pris på alle tips og triks som angår både sluttkontroll og fagprøve! :)
Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.
Er skapet av metall er det en utsatt del og skal jordes. Jeg forstår ikke helt hva de såkalte ekspertene i nemda vil frem til.. hvordan de formulerer seg er kryptisk...
1) Sluttkontroll skal utføres i henhold til § 12 i FEL og del 6 i NEK 400. For standard boliger kan 5 sikre benyttes; https://www.dsb.no/lover/elektriske-anlegg-og-elektrisk-utstyr/artikler/5-sikre---for-standard-boligdokumentasjon/. For større installasjoner er 5-sikre et godt utgangspunkt, men det kreves mer i forhold til dokumentasjon.
2) Alt foran jordfeilvern i installasjonen skal utføres som klasse II om målet er redusert krav til overgangsmotstand på jordelektrode (IT-installasjoner), og dette vil også omfatte sikringsskap. Se veiledning til avsnitt 411.6.2.01, øverst på side 75 i NEK 400:2014. For TT-installasjoner må alt foran jordfeilvern være klasse II. For TN-installasjoner er ikke dette relevant. Klasse II-utstyr skal ikke jordes!
Alt foran jordfeilvern i installasjonen skal utføres som klasse II om målet er redusert krav til overgangsmotstand på jordelektrode (IT-installasjoner), og dette vil også omfatte sikringsskap. Se veiledning til avsnitt 411.6.2.01, øverst på side 75 i NEK 400:2014. For TT-installasjoner må alt foran jordfeilvern være klasse II.
Treng skapet å være dobbeltisolert får å oppnå redusert Ra, dersom kabel og ledar fram til første jfbr er kl2?
Ein har jo inne i skapet ein blanding av kl2 og automatisk utkobling. Om skapet er jorda og største jfa 30mA, er den dimensjonerande for jordelektrode.
Det må være 2 lag fysisk isolasjon mellom spenningsførende og jordpotensial eller ett lag fysisk isolasjon + luft. Luft isolerer, derfor er det ikke behov for hverken spesiell samleskinne eller spesiell tavle. Ha på godkjent strømpe etter avmantlig på stikkabel og hovedkabel, klasse 2 målersløfe, og evt rkk for videre forbindelser før jordfeilbrytere.
Så lenge det er dobbelt isolert fram til jfb så trenger man da ikke å jorde skapet?
Jo, viss skap er kl1 (ikkje dobbeltisolert) så må det jordes.
Men er nye "vanlige" sikringsskap dobbeltisolert? Installatør på jobben mener slike skap ikke er dobbeltisolert og skal dermed jordes.
Om en tavle/et sikringsskap er klasse II, eller ikke, må eventuelt avklares med produsent/leverandør.
Forøvrig er det jo ikke krav til sikringsskap/tavle i klasse II, men at all ledningsføring oppstrøms første jordfeilvern er utført som klasse II. Dette er godt illustrert/beskrevet i kapittel 5.2 i Montørhåndboka.
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.