Assistenthjelp av elektrointeressert sønn

Spurt 22:41 - 5.5.2012 av Mont|Siste svar 8:43 - 22.5.2012 av Forumleder

Mont

Hei.

Jeg skal trekke om anlegget i huset vi har kjøpt. Sønnen min på 13 har visjoner om å gå i fatterns fotspor og bli elektriker han også. Og han leser fagstoff på senga :)
Moro.

Men i forbindelse med arbeid så tenkte jeg at han kanskje hadde hatt godt av litt erfaring med installasjonsarbeid. Banke litt kabler og trekke i rør.
Men hva sier forskriftene om dette? Utplasseringselever i elektrobedrifter får jo lov til å ta i et tak ute på anlegg, så det må vel være det samme?

Vi skal selvsagt arbeide på fullstendig spenningsløst anlegg og jeg skal kvalitetskontrollere arbeidet etterpå og at ting skjer sikkert.
Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (5)

Forumleder

Postet 7:51 - 7.5.2012
Jeg vurderer nok sønnen din som litt ung til dette.

Velger du likevel å la han hjelpe deg bør dette være mellom dere (ikke lurt av sønnen din å fortelle om dette til kamerater og andre). Selv om alt blir kontrollert av deg (særlig viktig i forhold til brannfare), er nok ikke dette i henhold til myndighetenes intensjoner i forhold til arbeid på elektriske anlegg.

Rune

Postet 19:38 - 12.5.2012
Jeg var også akkurat som din sønn da jeg var på den alderen (eller enda yngre om du vil), og gikk på noen smell (uten varige men da, men gøy var det)

Kan være lurt å anskaffe noen billig materiell på europris o.l., og la han koble på 12 volt. Lag tegninger av endevende-systemet, og la han prøve seg. Skaff noen 12 volts lamper. Kjempegøy.

Senere kan du skaffe deg impulsreleer, og vanlige releer og gi han koblingsskjemaer. Mye å finne på. Kanskje han ønsker seg loddebolt til Jul?

La han vente med 230 volten, det er pappa sitt område ;-)

Forumleder

Postet 5:27 - 13.5.2012
Godt innspill Rune.

Jarle

Postet 7:16 - 22.5.2012
Trekkehjelp, være med på sluttkontrollen, få litt øvelse i å banke PR på en treplate.

Trekking kan ofte være en tomannsjobb der en mater på i andre enden, og kan være en kurant øvelse for en 13 åring. Eller hjelpe deg å holde PR kabelen mens du klamrer den fast. Eller bli med å prosjektere og planlegge anlegget med deg. ""Vi har det effektbehovet i det rommet. Hvor mange ampere blir det tror du? Hvilken sikring skal vi bruke da? Hvor grov kabel trenger vi, tror du?""

Men ta deg av koblingene selv. Det er veldig vanskelig å kvalitetssikre at alle klemmer er skikkelig tildratt for eksempel.

Ellers er det mange muligheter for at poden kan bli med på arbeidet og lære uten å nødvendighvis koble selv.

Ellers er jeg enig med Rune her at du kan lage utfordringer og oppgaver til han med 12V på en treplate.

Hold liv i den interessen hans. Bransjen trenger alltids nye elektrikere i fremtiden. :)

Forumleder

Postet 8:43 - 22.5.2012
Enig i det Jarle.

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.