Hei,
Har en nødstoppskontaktor som skal bryte noen 3fas 400V motorer, pluss noen 1fas 230V kurser, og bruker da alle fasene og N-leder etter kontaktoren, men er det krav at kontaktoren må bryte N-leder, eller holder det med å kun bryte fasene?
Har allerede foranliggende vern og låsbar hovedbryter som er 4polt før kontaktoren.
Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.
Hei
Det er ikke noe krav om å bryte N-leder ved nødstopp. Dette er tydeliggjort i et notat til punkt 9.2.2 i nyeste versjon av NEK IEC 60204-1. Det er nok å fjerne kraften som skal til for å generere moment.
Hvis ikke en maskin (FOM og 60204) gjelder avsnitt 537.4 i NEK 400, og ved fare for elektrisk sjokk kreves allpolt frakobling.
NEK 400 beskriver heller ikke at N-leder skal brytes, men alle faseledere.
537.4.1.2
Der hvor det er fare for elektrisk sjokk, skal Nødutkoblingen omfatte frakobling avalle faseledere.
205.9
faseleder
line conductor (826-14-09, 195-02-08)
Leder som er spenningssatt i normal drift og i stand til å bidra til fremføring av elektrisk energimen som ikke er en nøytralleder eller en midtpunktsleder
Enig, det er kun krav til utkobling av alle faseledere, og dette kravet gjelder bare hvis fare for elektrisk sjokk.
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.