Bruk av elektrikere til feilretting i Distribusjonsnett, Hvor går skillet mellom energimontør/elektriker?

Spurt 19:57 - 3.3.2020 av Energimontør|Siste svar 10:49 - 6.3.2020 av Hans Olav Arnesen

Energimontør

Hei.

Jeg er jobber i et nettselskap som har satt ut beredskapsvakten til et selskap som har både energimontører og elektrikere (elektrikere jobber stort sett med gatelys).

Her hender det at det blir sendt ut elektrikere på selvstendig feilretting i distribusjonsnett (både blankt, isolert, luft og kabel) så lenge det er under 1000V.

Jeg lurer litt på lovligheten ved denne praksisen eller hvordan man skal tolke skille mellom elektriker og energimontør.

Driftsleder og DLE hos oss tolker det slik at det er greit å bruke elektriker så lenge det er under 1000V, mens jeg tolker det slik at skillet går på installasjon/distribusjon.

Hva mener dere om denne praksisen og hvor går skillet mellom de to fagfeltene?

Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (1)

Hans Olav Arnesen

Forumleder
Postet 10:49 - 6.3.2020
Instructor contact card

Hvis elektrovirksomheten er registrert med lavspenning forsyningsanlegg i Elvirksomhetsregisteret, og både faglig ansvarlig og montører (som utfører selvstendig arbeid) har kompetanse innenfor dette feltet, så er nevnte praksis innenfor regelverket.

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.