Det skrives mye om El-bil lading og uttalelser fra såkalte elektro forståsegpåere om at det ikke er lov å lade permanent via Schuko kontakt med 10A forankoblet jordfeilværn fordi da kan det bli brann fordi kontakten ikke er beregnet til det osv.
Tåler ikke en 16A Schuko 10A kontinuerlig 24t i døgnet?
Selvsagt blir det varmegang i gamble slakke stikkontakter med kanskje også litt dårlig tilskrudde ledninger, men da er man vel over på en annen problemstilling? Det finnes mange gamle varmtvannsberedere som har elementer på 3kW og da går det 14-15A kontinuerlig.. kanskje ikke 24t i døgnet, men nok til at det blir en bra lunk av og på og det er vel værre?
Hvorfor er det så mye gnål om akkurat lading av El-bil? har det vært mange branner forårsaket av ladere tilkoblet Schuko i det siste da eller?
PS jeg er helt enig i bruken av teknisk kontakt som tåler 20A+, men er bare litt nysgjerrig på å vite om det erfaringsmessig på så kort tid har vært mye svidde stikkontakter osv?
Noen som har vært borti noe slikt?
Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.
Yo what's up Dumbo! Når det er snakk om lading av el-bil på school kontakt er dette en elbillader lademodus mode 1 eller mode 2. Mode 1 og mode 2 tillater lading maks 10A 230V en fase eller to-fase. Mode 3, type 2 tillater opp til 400V tre-fase. Ref: montørhåndboka NEK 400:2014 side 226
Det som er viktig å få understreket er at forankoblet jordfeilvvern skal være type B og ikke type A, som alle normale jordfeilautomater har. Grunnen til at du skal ha jordfeilvvern type B er fordi man ikke vet hvilken bil som skal lades der, og dermed vet man ikke om bilen sender likestrømskomponenter tilbake på nettet. Disse vil i værste fall ødelegge en type Å automat, slik at det ikke løser ut ved en normal jordfeil, og dette svekker elsikkerheten i anlegget.
Ok, så det har med feil på utstyret tilkoblet stikkontakten å gjøre altså.. det har altså ingenting med varmegang i selve stikkontakten å gjøre heller.
Nei den har ingenting med varmgang i kontakten. Så lenge schukoen du velger å lade elbilen din i er sikret med maks 10A og jordfeilbryter type B er du innafor og ingen kan ta deg på det. Ref NEK 400-7-722.3.3 modus 1 lading "tilkobling av det elektriske kjøretøyet til et AC-forsyningsnett ved bruk av standardiserte stikkkontakter = 16A og = 250V AC énfase eller 480 V AC trefase på forsyningssiden, og ved bruk av de spenningsførende lederne og beskyttelseslederne"
[Kilde: NEK EN 61851-1]
Videre står det i Nekken at man må ha jordfeilbryter type B om man ikke er sikker på om bilen man lader sender likestrømskomponenter tilbake på nettet. Det er ikke nødvendigvis en feil på utstyret man kobler til. Det krever bare en spesiell jordfeilbryter for å skille likestrøm og vekselstrømmer.
Så svaret er: Ja, det har ingenting med varmgang i schuko 16A stikk når man sikrer den med forankoblet 10A vern og lader kontinuerlig. Så lenge man forsikrer seg å kjøpe en jordfeilautomat type B går det greit. Jeg lurer faktisk på om det bare er en leverandør som leverer jordfeilautomat med type B, men hvis ikke kjøper man bare et vanlig vern uten jordfeilbryter også kjøper man en egen jordfeilbryter-modul som er type B, men dette vil selvfølgelig ta mer plass.
Bra besvart!
Se også avklaringer fra DSB her: https://www.dsb.no/lover/elektriske-anlegg-og-elektrisk-utstyr/tema/elbil---lading-og-sikkerhet/#bruk-av-eksisterende-kontakter.
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.