Bruk av sløyfeimpedans i beregninger

Spurt 11:58 - 10.9.2008 av Hans|Siste svar 11:10 - 12.9.2008 av Karl

Hans

Jeg har et hypotetisk spørsmål angående beregning av kortslutningsstrøm.

Man går da ut ifra impedansen på sløyfa fra trafoen medregnet dens sekundærvikling.

Men forhold på andre siden av trafoen kan jo påvirke resultatet ved en faktisk kortslutning, vil det ikke?

La oss si vi har en ringtrafo som har en sekundærvikling på 5 ohm og spenningen ut her er 10V. Da går man utifra at man får Ik på 2A. Men strømforsyninga som gir primærviklinga strøm er langt fra så robust og den klarer ikke levere mer energi enn at trafoen bare kan levere 1A.

Det er jo nesten et lite bevis på at sløyfeimpedansen ikke er hele sannheten.
Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (3)

Mont

Postet 12:09 - 10.9.2008
Det er riktig det du sier. Det kan være latente faktorer vi ikke kan måle med et instrument.

Men dette er ikke noe reelt problem i vårt fag. For her er alt dimensjonert til å korrespondere.

Si en kjempestor trafo skal transformere spenningen ned fra 132kV og skal fordele dette til flere sekundærviklinger på 22kV som skal spre seg til bebyggelser og understasjoner. Vi vet at trafoen kan levere så og så mye og dimensjonerer underliggende trafoer deretter. Slik at vi vet at ingen trafoer er overbelastet i noen ledd frem til stikkontakta di. Dermed er vi sikret at kortslutningsstrømmen er høy nok. Uansett hvor i kjeden du kortslutter.

Det ville vært om du byttet til en strømforsyning som kunne gi trafoen din mer enn nok kapasitet til å omsette alt den orker for å få en tilfredstillende kortslutningsstrøm og ikke spenningsfall og lav kortslutningsstrøm. For eksempel om du hadde en glassikring som krevde 2A for å løse ut men at kretsen din ikke tåler 1A. Da har du et problem om du bare har en kortslutningsstrøm på 1,5A.

Godt nok svar for deg?

Mont

Postet 12:22 - 10.9.2008
I sistnevnte eksempel er det sammenliknbart med hvordan vi opplever hverdagen i prosjektering.

Si kresten ikke tåler 1,5A mer enn et sekund, en liten motor trenger 2A i startstrøm som varer i et halvt sekund og at vi har en sikring som skal løse ut ved 2A. Denne sikringa beskytter da mot kortslutning.

Men så har du dummet deg ut i valg av strømforsyning og du får en kortslutningsstrøm på 1,8A.

Blir det kortslutning da så vil kretsen brenne fordi den får 0,8A for mye og at sikringa får 0,2A for lite til å beskytte.

Slik tenker alle som prosjekterer anlegg fra kraftverk til stikkontakt.

Karl

Postet 11:10 - 12.9.2008
Meget god og enkelt eksempel uten å benytte avanserte uttrykk og formler.

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.