Når beboer skal skifte ut bereder som er koblet i eksisterende stikk er det ikke krav til å skifte ut denne til fast bryter (selv om det er er lurt mtp varmgang).
Mange rørleggere sier til kunder at dette er krav, men en endrer ikke det elektriske anlegget,
Har DSB kommet med noen uttalelse her?
Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.
NK64 har gitt følgende svar:
NEK 400-8-823.55.01Varmtvannsbereder med effekt på 2000W eller mer skal være fast tilkoblet.Forskriften sier ikke noe om at dette bare gjelder ny bereder i ny installasjon eller om dette gjelder alle nye beredere som blir montert etter 2011.01.01vi har flere situasjoner hvor dette spørsmålet vil dukke opp.- Gammel installasjon hvor bereder pr i dag er direkte koblet via reguleringsbryter.- nyere installasjon med eget støpsel i stikk for berederen.- ny installasjon under oppføring.Ønsker svar på dette da vi er blitt kontaktet av leverandør av VVB som mener at dette bare gjelder ny bereder i ny installasjon.
Svar
Kravene i NEK 400:2010 gjelder for nye installasjoner. Kravene i NEK 400:2010 har ingen tilbakevirkende kraft.
DSB har i Elsikkerhet 78 gitt retningslinjer for når nye normer, dvs nye krav, bør gjøres gjeldende for elektriske installasjoner i forbindelse med utvidelser, rehabilitering, oppussing etc.
NK64 ID: 2196
Veldig flott at rørleggere er sitt ansvar bevisst, og sier at fast tilkobling må utføres det er god rådgivning!
Og er vel heller bedre at de sier det er ett krav, enn at de sier at det ikke må gjøres.
Med så mange feil som det er på beredere som ikke er fast tilkoblet så synes jeg ikke det gjør noe at rørleggerne sier at dette er ett krav.
Dersom vi får slike spørsmål pleier vi å svare at det ikke er ett tilbakevirkende krav, men at det er en meget sterk anbefaling. Kan gjerne også vise ett par bilder av brente stikk/shucko fra VVB - ikke som skremselspropaganda, men god rådgiving.
Krav dersom berederen ikke er levert med stikkledning.
Bra beskrevet av OlavF.
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.