Hei,
Er det ok å montere downlights innfelt i baderomstaket så lenge de drives med spenning under 60V DC?
Og hva er i så fall kravet til plassering av strømforsyningen? Vil det være krav til allpolig brudd?
Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.
Er du elektriker Torgeir?
Ja, men har ikke jobbet som det på en stund. Jeg mener dette må være ok, all den tid taket gir skille i forhold til soner, men jeg får mye spørsmål og rare meninger så jeg hadde lyst å sjekke "fasit".
Du kan ha 230V downlight taket over badekaret uten problemer.
Ja, men har ikke jobbet som det på en stund. Jeg mener dette må være ok, all den tid taket gir skille i forhold til soner, men jeg får mye spørsmål og rare meninger så jeg hadde lyst å sjekke "fasit".
Pr nå (NEK 400:2018) stopper soner i bad 2,25 meter over gulv. Downlights i baderomstaket vil dermed være utenfor soner, i de fleste baderom. Da gjelder i så fall kun generelle krav i Tabell 51A, og spesielt vurdering av "tilstedeværelsen av vann", AD.I NEK 400:2022 (som gjelder fra 1. juli) vil dette bli noe endret.
For ytterligere beskrivelse av soneinndeling vises til NEK 400:2018, alternativt Montørhåndboka 2018.For de som er "litt rustne" i faget anbefales det som minimum å ha siste utgave av Montørhåndboka.
Krav til allpolig brudd for lysarmaturer i bad er slik gjengitt i NEK 400:2018:701.537.1.301 For en fast tilkoblet belysningsarmatur montert i et rom eller i et utendørs område som inneholder en dusj og/eller et badekar, skal det finnes en betjeningsbryter som medfører at alle faseledere i strømforsyningen til lyskilden kobles ut dersom: lyskilden kan skiftes ut av brukeren, og kapslingsgraden blir dårligere enn IP3X eller IP2XC under utskiftingen, og lyskilden ikke er forsynt ved SELV eller PELV. Utkoblingen av faselederne skal utføres av betjeningsbryteren selv, eller av et annet koblingsorgan (for eksempel en kontaktor, et relé).VEILEDNING - For belysningsarmaturer med ikke-utskiftbare lyskilder, er lyskilden ikke beregnet til å bli skiftet ut av brukeren
Takk for godt og utfyllende svar.
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.