e-verkskabel inn til skap

Spurt 13:59 - 12.9.2011 av mont|Siste svar 9:56 - 19.9.2011 av MA

mont

er det tillatt å legge den grønne everks kablen fra inntak og til første fordeling i et hus ?
har en kunde som har lagt ned kabelen selv, inne i huset ligger kabelen 2 meter i rør før den går inn i tavle.

mener å hørt at dette ikke er tillatt.

noen forskrifter å referere til ?
Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (3)

MA

Postet 17:06 - 12.9.2011
Dette er omtalt i Elsikkerhet publikasjoner fra DSB og det er tillatt å legge denne everkskabel inn forutsatt kortest muøig vei og rett opp i tavlen,dette ble omtalt i Elsikkerhet 68, det ble også i nr 63, 59 og 58 omtalt om denne kabelen men i grunn er det som står i 68 dekkende for dt du etterspør:

DIREKTE TEKST UTDRAG FRA ELSIKKERHET 68
Bruk av TFXP kabel
Som angitt i Elsikkerhet nr. 63 kan TFXP kabel (også kalt grønn everkskabel) føres frem til første fordeling i bygning. Dette fordi den tilfredsstiller gjeldende krav til selvslukkende egenskaper. Det er likevel viktig at man er klar over at kabelen har
høyere brannbelastning en en PFXP kabel. Dersom det etableres en lysbue i umiddelbar nærhet av kabelen vil dette opprettholde en brann som avgir mer energi enn hva som er tilfellet for tradisjonelle installasjonskabler basert på PVC (laget mellom ytterkappe (PVC) og ledere er i polyetylen ). Det er derfor viktig
at det foretaes en risikovurdering av mulig fare for antennelse av omgivelsen rundt kabeltraseen frem til første fordeling.
Iht. kabelnorm HD 603 S1/A1 er TFXP kabel beregnet for å legges i bakken og skal ikke benyttes som installasjonskabel. Kabelen har spesielt gode mekaniske egenskaper for tøff belastning i grunnen. Det er tillatt å legge denne typen kabel som forsyningskabel mellom bygninger dersom kabelen legges i bakken og frem til første fordeling i hvert bygg.

elektro

Postet 8:45 - 17.9.2011
vil dette da si at man kan bruke denne i privat sammenheng, feks fra en hovedfordeling i bolig og ut til evnt uthus _?
Vi har hatt et par tilfeller hvor kunde har måtte grave opp en slik kabel og ferlegge en PFXP i steden.

MA

Postet 9:56 - 19.9.2011
Hei igjen
Sjekk alltid med lokale everket før dere gjør noe men ja teksten er tydelig på at man kan legge den grønne kabelen også mellom bygninger forutsatt teksten fra Elsikkerhet følges på kortest mulig vei, everk kan nesten ikke nekte kunder / installatører noe som allerede er behandlet av DSB og utgitt, her er grunnlaget fra DSB kopiert fra første svar jeg ga:

FRA DSB ELSIKKERHET
Iht. kabelnorm HD 603 S1/A1 er TFXP kabel beregnet for å legges i bakken og skal ikke benyttes som installasjonskabel. Kabelen har spesielt gode mekaniske egenskaper for tøff belastning i grunnen. Det er tillatt å legge denne typen kabel som forsyningskabel mellom bygninger dersom kabelen legges i bakken og frem til første fordeling i hvert bygg.

Konklusjon uthus er bygning og da om man legger denne i bakken og rett opp i en fordeling uten minste tvil tillatt iht publikasjonen.

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.