Elbil-lading og 230/400-trafo

Spurt 10:08 - 18.2.2018 av Kjell|Siste svar 19:33 - 20.2.2018 av Hans Olav Arnesen

Kjell

I forbindelse med installasjon av ladestasjon hos en kunde planlegger vi et opplegg med 230/400V-trafo (for å utnytte 3-fas). Nettsystemet hos kunden er 230V TT-nett.

Vi tenker ladestasjon med integrert jordfeilbryter type B. Kan primærsiden av trafoen, som jo må automatisk utkobles her med TT-nett, beskyttes med vanlig jordfeilbryter/jordfeilautomat? Det har jo vært diskutert mye dette med type A og type B i serie, og at vanlige type A kan bli satt ut av spill. Men her blir det jo adskilte nett via trafoen, så tenker at det er ok å gjøre det slik her? Tenkte først dobbelisolert frem til trafoen, men det hjelper jo ikke da trafo i seg selv ikke er klasse 2. Hva tenker kompetansen her inne om dette?

Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (3)

Bobb

Postet 12:20 - 18.2.2018

Bruk kun klasse B værn på sekundærsiden.

Joachim

Postet 13:13 - 18.2.2018

Jepp. Kun b på sekundær. Ingenting foran primær.

Hans Olav Arnesen

Postet 19:33 - 20.2.2018

I Vedlegg 1 til FEL står det blant annet:

"TT-system, bruk av vern

For å oppnå nødvendig beskyttelse mot elektrisk støt ved feil, kan det i TT-system i praksis kun benyttes strømstyrt jordfeilvern".

Som alternativ beskyttelse mot elektrisk sjokk kan imidlertid benyttes:

Dobbel eller forsterket isolasjon (avsnitt 412 i NEK 400),Elektrisk adskillelse (avsnitt 413).

Alt foran første jordfeilvern i TT-systemer må ha alternativ beskyttelse mot elektrisk sjokk. Beskyttelsestiltakene i avsnittene 411, 412 og 413 kan kombineres på samme kurs.

Her kan du altså benytte klasse II på alt foran skilletransformatoren, kombinert med jordfeilvern type B integrert i ladestasjon, som følger av krav i avsnitt 722.531.2.

Alternativet du beskriver, med jordfeilvern type A ved start av kurs og type B i ladestasjon, kan også benyttes grunnet skilletransformator foran ladestasjon. Også her må alt oppstrøms første jordfeilvern være klasse II.

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.