Vi har nylig gjort en ombygging av et sikringsskap med Schneider jordfeilautomater i et lite bygg. 230V , IT. Ingen jordfeil foran tavla. Dette lille bygget ligger inntil en trafostasjon. Trafostasjonen tar hovedsaklig bare for seg et større renseanlegg (foruten dette lille bygget).
Utfordringen er følgende: Kun 1 av 11 jordfeilautomater løser ut ved test at utløsetid/strøm på 0,4s, 30mA. Alle løser ut ved testknapp... Synes dette var rart så prøvde en lask mellom fase og jord på alle de 10 automatene som ikke løste ut, og heller ikke nå løste de ut. Bare gnistret i kontaktpunktet..
Spørsmålet er: Er det for lite kapasitans på trafokretsen til at jordfeilbryteren ikke løser ut ved test? Men burde ikke automatene løst ut uansett ved lasken?
Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.
Usikker på jordelektroden, finner ingen.. er asfalt
Er det trefas?
Ta en 2 fas kurs, L1 og L2. Koble en last, lyspære, mellom L1 og L3, eller L2 og L3. Da vil jordfeilautomaten slå ut om de fungerer.
Om det gnistrer mellom fase og jord så vil det antyde at det går strøm og dermed skal jordfeilautomat koble ut.
Om det er feil på ordelektroden så skulle alle jordfeilautomatene feile.
Er 3 fas fordeling, kursene er 1 fas.. er last på flere av kursene
Den kapasitive lekk strømmen er nok for lav til at jordfeilbryter løser ut.
hva er berøringspenningen ved jordfeil, ikke målt mellom fase, PE men over feilen?
Antar at de kobler ut som de skal, ved jordfeil nr 2 i trafokretsen.
Enig med Øyvind, dette er et kjent problem ved IT system og lite nett på trafokretsen.
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.