FA kommunal sektor- Arbeidsgivers eigne elektriske anlegg

Spurt 17:16 - 13.11.2023 av Rettogslett|Siste svar 7:00 - 16.11.2023 av Hans Olav Arnesen

Rettogslett

Min bakgrunn: Elektriker GR L, Fagskule elkraft og over 3 års relevant praksis. FA elektro i kommunal sektor (arbeidsgivers eigne elektriske anlegg)

Stilte spørsmål til DSB om kva arbeidsoppgåver eg kunne fylle inn ved registrering i elvirksomhetsregisteret.

svaret eg fikk:

(Siden du ikke har avlagt og bestått elektroinstallatørprøven, skal du kun krysse av for Drift og vedlikehold av virksomhetens egne elektriske anlegg.)


Ifølge elsikkerhetsportalen som også blir vist til i elsikkerheten 84, så seier dei noko annart.

Den som skal ha det faglige ansvaret for drift og vedlikehold av arbeidsgiverens egne lavspenningsanlegg, eller små, enkle høyspenningsanlegg, må tilfredsstille minst ett av følgende krav:

Har relevant master- eller bachelorgrad eller toårig utdanning som fagskoletekniker med relevant fagbrev. Vedkommende skal i tillegg ha opparbeidet minst tre års relevant praksis etter endt utdanning.

Den som skal ha det faglige ansvaret for bygging, utvidelser eller endringer av arbeidsgivers egne elektriske anlegg, må oppfylle kravene i fek § 7 første ledd.

Dette betyr at faglig ansvarlig må tilfredsstille kravene i punkt 1 ovenfor, altså ha relevant master- eller bachelorgrad eller toårig utdanning som fagskoletekniker med relevant fagbrev. Vedkommende skal i tillegg ha opparbeidet minst tre års relevant praksis etter endt utdanning. Det er imidlertid ikke et krav at vedkommende har bestått installatørprøven (fek § 7 andre ledd), så lenge bedriften kun utfører arbeid på sitt eget elektriske anlegg.

Forskrift om elektroforetak og kvalifikasjonskrav for arbeid knyttet til elektriske anlegg og elektrisk utstyr (fek)


Kva tenker dykk?


Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (3)

Hans Olav Arnesen

Forumleder
Postet 8:01 - 15.11.2023
Instructor contact card

Hvem i DSB fikk du dette svaret fra?

Rettogslett

Postet 16:09 - 15.11.2023

Tatt kontakt pr.tlf. Kanskje svaret du hentet inn for meg kan formidles her for andre som kanskje lurer på det samme.

Hans Olav Arnesen

Forumleder
Postet 7:00 - 16.11.2023
Instructor contact card

DSB har avklart ovenfor DLE, at elektrovirksomheter med FA som tilfredsstiller FEK § 7 første ledd, bare kan registrere seg med drift og vedlikehold i Elvirksomhetsregisteret.


Jeg har snakka med forskriftsansvarlig for FEK i DSB om dette. Forhåpentligvis kommer det en avklaring om emnet i bladet Elsikkerhet, eller en endring av veiledningen til FEK § 7, om ikke lenge.

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.