Fagutrykk Overbelastning og kortsluttning

Spurt 16:10 - 29.4.2015 av L|Siste svar 9:28 - 30.4.2015 av Mont

L

Hei,

Noen som vet fagutrykket på kortsluttning og overbelastning?
Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (2)

Bobb

Postet 19:12 - 29.4.2015
Kortslutning = kortslutning
Overbelastning = Overbelastning

Mont

Postet 9:28 - 30.4.2015
Faguttrykkene er jo de du allerede brukte. Om du lurte på hva forskjellen var så er det mye av det samme det går ut på. Det går for mye strøm. Alvorligheten og omstendighetene bestemmer hva man kaller det.

Når det er snakk om kortslutning så er det en overstrømsituasjon der det går enorme strømmer. Alle kreftene i anlegget slippes løs og her må vernet koble ut øyeblikkelig for å hindre alvorlig skade. Overbelastning er når man ""bare"" belaster anlegget med mer strøm enn det er dimensjonert for. Her kan vernet tolerere litt ekstra i en gitt tid så lenge kabelen tåler det i den korte tiden.

Et vanlig vern løser ut elektromagnetisk på kortslutning (rask reaksjon) I5 og termisk på overlast (treg reaksjon) I2.

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.