farge på ledere

Spurt 9:05 - 5.12.2007 av elektrojonny|Siste svar 10:45 - 5.12.2007 av Forumleder

elektrojonny

ER dette grei bruk av farger?
feks. til en topolt bryter:
tilf:brun og blå
ut:grå og sort eller (grå og blå ved tn)

enpolt bryter:
inn :brun
ut:grå eller sort
Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (1)

Forumleder

Postet 10:45 - 5.12.2007
Høres bra ut det. Se forøvrig:
NEK 400:2006
514.3.2 Merking av ledere i flerlederkabel
Merking av ledere i kabler med 2 til 5 ledere skal være i samsvar med HD 308. Faseledere skal merkes med fargene brun, svart og grå, nøytralleder med fargen blå og beskyttelsesleder med fargekombinasjonen gul/grønn.
For kabler med flere enn 5 ledere skal hver leder merkes i samsvar med NEK-EN 60446. Ledere som benyttes som beskyttelseleder eller som nøytralleder skal merkes hhv. gul/grønn eller blå ved koblingspunktene.
Veiledning ? Anbefalt rekkefølge: L1:sort, L2:brun og L3:grå. Annen rekkefølge kan anvendes.

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.