Feil i anlegg

Spurt 9:50 - 19.1.2014 av Krynkel|Siste svar 6:15 - 22.1.2014 av Krynkel

Krynkel

Under arbeid i et el- anlegg oppdages det feil i anlegget andre steder enn på det utstyret man jobber.
Det er kommet retningslinjer for slike situasjoner.

Hvor finner man henvisning til magasinet Elsikkerhet eller lignende skrift som tar opp denne problemstillingen.

Hvem skal varsles?
Hvem har plikt til å utbedre?
Om installasjonene er prosjektert etter gammel norm/ forskrift f.eks rød- permen, og vi har en kurs med 200m 2,5mm2 sikret med 16A L-automat hvordan skal dette håndteres og hvor finner man at dette står?
Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (5)

MA

Postet 10:18 - 20.1.2014
Man varsler eier og eieransvaret i rødboka er at anlegget skal vedlikeholdes og regelmessig ettersyn samt holdes i forsvarlig stand. Forøvrig er dette paragraf 21 i rødboka. Eller FEA Forskrift om elektriske anlegg. Også tilsynsloven paragraf 2 hjemler at eier er ansvarlig for at anlegget er i sikkerhetsmessig stand. Eier står helt fritt å velge hvem godkjent foretak eller egne kvalifiserte folk til å rette evt. Opplyste avvik. Avvik skal behandles iht. Alvorlighetsgrad og IK forskriften skal utøves i Norge fra 1 .januar 1997 og denne gjelder alle nærings og industrianlegg samt helt ned til enkeltmannsforetak og landbruk men ikke gjeldene i boliger.

Forumleder

Postet 17:19 - 20.1.2014
Enig. Vil bare legge til at forskrifter ikke har tilbakevirkende kraft. Det stilles ikke grav til at gamle anlegg skal oppgraderes for å tilfredsstille nye krav.

Krynkel

Postet 18:58 - 20.1.2014
OK! Men om man oppdager prosjekterings og installasjons feil, så skal kunde informeres om funnene.

Hva om man går inn og feks bytter lyskilder i en lys og stikk kurs som ikke har kortslutnings og overbelastings beskyttelse.
Har man da plikt på seg til å rette opp disse feilene, eller kan man dekke seg bak at installasjonen feks var utført før feb 91?

Forumleder

Postet 20:34 - 21.1.2014
Det var krav til vern mot kortslutning og overbelastning også før 1991. Med FEB91 kom det imidlertid krav til dokumentasjon av kortslutningsbeskyttelsen (derav FEBDOK).

Oppdager man feil i gamle installasjoner, det vil si brudd på kravene som gjaldt på installasjonstidspunktet, plikter man å informere eieren av anlegget om dette.

Krynkel

Postet 6:15 - 22.1.2014
Takker for presist svar!

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.