Var i et hus fra 90 tallet der hovedsikring var 50A. Det var montert felles jordfeilbryter på 40A/30mA etter hovedsikring. Den beskyttet 4 automater 16A. Var det greit med en 40A jfb etter en 50A hovedsikring?
Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.
Trefas?
4 stk 1 fas 16A sikringer gir 64A. Fordeler man det trefas så blir det 37A.
Hvordan fikk du til dette regnestykket? Jeg kommer frem til 48A på 3-fase IT nett og 32A på 3-fase TN nett.
Løsningen til El mann kan være OK, om de fire automatene samlet ikke overstiger en mulig maks last på 40A, som er belastningen som jordfeilbryteren tåler. F. eks ved bruk av fast last (NEK 400-432.2)
3 fas. Tenkte mer at jordfeilbryter på 40A står etter en 50A automat.
Så lenge de 4 sikringene er montert på en fordelingsskinne vil det ikke gå mer enn 37A i en leder i installasjonen. Så da er det ok med 40 A jfbr.
Det blir 37 ja, 21,5 på 400 volt.
Forholdet mellom 1 og 3 fas er ro, ta av 3 (ca 1,73)
Mulig jeg er treg eller har misforstått noe, men jeg får ikke regnestykket til å stemme. Jeg kommer frem til en sammenlagret strøm på
IT: L1:48A L2:48A L3:32A
TN L1:32A L2:16A L3:16A N:16A
Kurs 4 er da koblet hhv L1-L2 og L1-N
Kan dere utdype, jeg er forvirret... ;)
Mulig jeg er treg eller har misforstått noe, men jeg får ikke regnestykket til å stemme. Jeg kommer frem til en sammenlagret strøm på
IT: L1:48A L2:48A L3:32A
TN L1:32A L2:16A L3:16A N:16A
Kurs 4 er da koblet hhv L1-L2 og L1-N
Kan dere utdype, jeg er forvirret... ;)
Enig, den 4. kursen ødelegger. Så man kan ikke ha 40A jf.br her så sant det ikke er snakk om fast belastning som dokumentert ikke overstiger 40A på noen av fasene.
Her mener jeg at du som fagperson har plikt til å informere kunden om en fare i installasjonen, og anbefale på det sterkeste at dette utbedres ved å skifte alle de 4 automatene til jordfeilautomater, og gjerne splitte opp i nye kurser om mulig.
Som noen av de andre kommenterer kan dette under spesielle forhold være tillatt. Men hva er hensikten med å si til kunden at dette er i orden? - når dette i beste fall er helt på smertegrensen.
En gammel bolig med kun 4 automater har mest sannsynlig stikkontakter på alle kursene, og du må regne full samtidighetsfaktor. Samtidig vet vi også at gamle automater ofte har en en I2-verdi på1.45. Dvs at du kan risikere at 16A-automaten slipper igjennom over 23A i en time før den løser ut. Vi vet også at det ikke er anbefalt å belaste kurser med mer enn 80% over lengre tid. Tenk på den stakkars jordfeilbryteren. Du bør i det minste ta en test av den å se om den løser ut på riktige verdier mtp utløsertid og utløserstrøm.
Nei, her mener jeg at du har en glimrende mulighet til å fronte god elsikkerhet og gi kunden god og riktig informasjon om at dette må utbedres.
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.