Flytende jord og nøytralpunkt

Spurt 18:03 - 18.3.2024 av mont|Siste svar 9:13 - 19.3.2024 av Hans Olav Arnesen

mont

Hei.

Er det noe forskjell mellom "flytende jord" og "flytende nøytralpunkt"? i et TN-system og hva er i så fall forskjellen? Og kan disse forklares på en god måte?

Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (3)

Hans Olav Arnesen

Forumleder
Postet 7:21 - 19.3.2024
Instructor contact card

Det er selve nøytralpunktet som kan flyte mot jord, som betyr at "godheten" på forbindelsen mellom nøytralpunktet og jord er ukjent. Dette kan f. eks. inntreffe om en bryter/vern kobler ut foran en UPS, og kan løses med skilletransformator og med PE- og N-leder på sekundærsiden av trafoen tilkoblet et eget jordsystem.

mont

Postet 8:50 - 19.3.2024

Vil dette kunne resultere i høye berøringspenninger?

Hans Olav Arnesen

Forumleder
Postet 9:13 - 19.3.2024
Instructor contact card

Hvis det oppstår en jordfeil kan resultatet bli ødelagt utstyr pga. høye spenninger mot jord.

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.