Fordelingstavlers kapling i ikkebrennbart materiale

Spurt 7:22 - 4.11.2015 av Joachim|Siste svar 20:04 - 12.4.2023 av Kim

Joachim

Fordelingstavler skal være av ikke brennbart materiale, noe jeg også finner igjen i 823. Men dette gjelder vel kun bolig? Da det ikke nevnes i 8-810.

Og slik jeg tolker det etter 207.8 gjelder definisjonen "fordelingstavle" at det må være forskjellige typer utstyr i fordelingstavlen, altså utstyr i flertall, Så en kan montere ett overspenningsvern eller en jordfeilbryter...osv i en plast kapsling egnet for dette formål. Og da er jo dette gjeldene både i bolig og ellers. Eller er det andre deler av normen som motstrider dette?
Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (4)

MA

Postet 9:45 - 4.11.2015

Det har helt siden 1963 i Norge vært krav til ubrennbare tavler i alle forskrifter men kun i fra NEK 400 2010 823 ble dette et krav ved boliger. I NEK 400 2014 ble dette enda strengere pga ubrennbar iht. 1182.

Altså finnes et krav i alle forskrifter som mange aldri har hørt om før dette ble kjent i boliger via NEK 400 2010 og mange aldri har forskriftenes krav fulgt fordi plast ofte benyttet disse er maks kun selvslukkende og dermed direkte forskriftsbrudd i plast har aldri vært lov siden 1963 skal være ubrennbare og det er jo normalt kun metall det.

Vil presisere at dette som sto i eldre forskrifter bastant nå står om i FEL står i vedlegg 1 og dermed er ikke tekstene i fra 1999 i FEL ikke paragrafer juridisk men retningsgivende dog må man jo kunne kalle dette i vedlegg 1 minimum BØR følges normalt.

Joachim

Postet 10:38 - 4.11.2015

ja, så i vedlegg 1 at dette gjelder fordelingstavler, da uavhengig av bolig eller annet. Men fordelingstavle etter definisjon i nek 400: 2014 207.8 er det kun tavle om man har sammensatt utsyr. Altså om man kun har en jordfeilbryter eller ett overspenningsvern(m/innebygd smeltesikring) alene i en plastkapsling kan vel ikke defineres som fordelingstavle?

Hans Olav Arnesen

Postet 8:28 - 9.11.2015

Enig, men husk at normens krav er minimumskrav ikke maksimumskrav. Det skal alltid utføres en risikovurdering.

Kim

Postet 20:04 - 12.4.2023
Men hva er definisjonen på en "fordelingstavle"?
Jeg tenker primært på landbruk. Der står det at "fordelingstavler" skal være utført i "ikke-brennbart" materiale. Jeg var på en kontroll nylig der flere av kapslingene i et hønshus var av plast. Felles for disse var at de samtlige kun besto av kontaktorer og motorvern, og at man kan tenke at de kan falle inn under definisjon "styretavler". Jeg vurderte det dithen at det er en fordelingstavle i den forstand at normen har til hensikt å sørge for at kapslinger skal være i "ikke-brennbart" materiale med den hensikt å redusere risiko for brannspredning.
Jeg er åpen for at jeg her tolker det feil, men ser da likevel ingen god grunn til å levere styreskap med 10-15 motorvern/kontaktorer i plast.
Hva tenker dere?

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.