Hei.
Så jeg renoverer et eldre hus fra 50 tallet, og har revet alt det åpne elektriske. Nå legger jeg nytt i nye plastrør i vegg og får et nytt sikrings skap med innhold.
Men i ene rommet er jeg nødt til å legge første punkt i takboks før videre trekk til kontakter, og har trukket 2.5 pr.
Men såvidt jeg forstår er det endringer i nek som gjør at koblinger via takpunkt er justert opp i temperatur og da krav til mindre sikring? Dette gav mening for noen år siden med 60w pærer som varmet boksene. Men med dagens led lamper som ikke gir varme, er det fremdeles slik at jeg må sikre ned om jeg trekker et stikk vis takboks?
Isolering i innervegger er ubetydelig, og likt fra 50 tallet.
Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.
Du er opp til deg å vurdere dette ut ifra føringer i NEK 400:2022, avsnitt 52B.6.2 Andre installasjonsmetoder:
f) Kabler i et tak: Dette tilsvarer referanseinstallasjonsmetode A. Det kan være nødvendig å anvende korreksjonsfaktorer pga. forhøyet omgivelsestemperaturer som oppstår i takbokser og liknende.
MERKNAD - Når et takpunkt blir benyttet som lampepunkt, kan varmeavgivelsen fra lampen medføre høyere omgivelsestemperaturer enn forutsatt i Tabell 52B-2 til Tabell 52B-7, se 522.2.1, og det kan bli nødvendig å benytte reduksjonsfaktorer i henhold til Tabell 52B-14.
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.