Hei. Jeg jobber med en oppgave der det skal beskrives hva som mener med første og andre jordfeil. Er det noen som har en god forklaring på dette?
Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.
Med første jordfeil menes den strømmen som oppstår ved isolasjonssvikt mellom en fase og jord i et IT-nett, men bare om trafokretsen ikke allerede har isolasjonssvikt mellom en annen fase og jord. Dette kan oppstå i det elektriske anlegget, f. eks. i en koblingsboks, eller i et elektrisk utstyr. Den første jordfeilstrømmen er lav, men likevel vesentlig å ha kontroll på, slik at to samtidige jordfeil (på ulike faser) unngås.
Med andre jordfeil menes strømmen som oppstår ved isolasjonssvikt i faseleder i et IT-nett, samtidig med en allerede oppstått første jordfeil på en annen fase i samme transformatorkrets. Ved andre jordfeil oppstår det en kortslutning mellom de to fasene med jordfeil, og denne kortslutningsstrømmen går via beskyttelseslederne i de to kretsene. Denne andre jordfeilstrømmen kan utgjøre stor berøringsfare og brannfare.
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn
Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.