Høgspent på lekter

Spurt 13:55 - 10.2.2012 av Arne V|Siste svar 8:46 - 14.2.2012 av Forumleder

Arne V

Et fiskeoppdrett har behov for 3000V forsyning via en 1000 m lang høgspentkabel fra en 22kV nettstasjon. Hvilke forskrifter gjelder for installasjonen på flåta m/kabel? FME eller FEF?
Helpful answer marked by forum leaderLøst
FSE Lav- og høyspenning

Godkjent FSE-opplæring for deg som jobber med elektriske anlegg. Hold deg oppdatert slik at du og dine kolleger får en trygg arbeidsdag. Les mer.

Svar (1)

Forumleder

Postet 8:46 - 14.2.2012
Hei

Dette spørsmålet er jeg litt usikker på, men jeg har prøvd å lete opp litt info. På lavspenningssiden faller anlegg til havbruksanlegg inn under FEL dvs. NEK 400-8-820:2010 (side 479-481). Når det gjelder høyspenning står det ikke spesielt nevnt noe om havbruk i FEF. Nå er ikke lekter akkurat for fartøy å regne, men det eneste stedet det står noe man kan bruke for å få en korrekt tilkobling til land er NEK 410-2:2010 High-voltage shore connection systems (part 510, starter på s.197).
I elsikkerhet nr.76 er det to temaer vedr. havbruksanlegg. ""Landforsyning for havbruksanlegg"" og ""Jording av foringsflåter"".


Håper dette kan være til hjelp.

Elsikkerhet nr.76

Legg til svaret ditt

Trainor logo

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.
Allerede medlem? Logg inn

Registrer deg nå
Trainor logo
Opplæring for fagfolk. Av fagfolk.

Registrer deg og bidra til Norges største fagforum for sikkerhet.

Registrer deg

Allerede medlem? Logg inn

Relevante kurs

Trenger du sertifisering, opplæring eller kurs i elsikkerhet? Enten du velger e-læring, et webinar eller et instruktørledet kurs fra Trainor, er kurset laget av våre fremste eksperter. Alt til det beste for din læring og sikkerhet.